BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podatek od psa. Termin rozliczenia mija już w kwietniu

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Przed laty obowiązywał w całym kraju, dziś stosuje go ponad 400 gmin. Mowa o podatku od psa. Jego maksymalna kwota wzrosła w tym roku o prawie 5 zł. W niektórych samorządach czas na jego zapłatę mija pod koniec marca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Podatek od psa funkcjonuje w Polsce od 30 lat

  • Ile wynosi w tym roku opłata

  • Do kiedy należy ją uiścić

Podatek od psa ma już 30 lat

Być może nie wszyscy mają świadomość, ale od dokładnie 30 lat obowiązuje w Polsce tzw. podatek od psa. Został on wprowadzony w art. 18a i art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku. Do końca 2007 roku danina ta była obowiązkowa w całym kraju, później jej wprowadzenie leżało już w gestii rady gminy bądź miasta. Obecnie podatek od psa funkcjonuje w ponad 400 gminach.

To właśnie rada gminy lub miasta decyduje o wysokości podatku od psa, choć nie może tu przekroczyć kwoty ustanowionej na mocy obwieszczenia Ministerstwa Finansów. Jeszcze w zeszłym roku maksymalna wysokość opłaty wynosiła 125,40 zł. W tym roku wzrosła ona do 130,30 zł, co oznacza podwyżkę o niemal 5 zł.

Warto podkreślić, że jeśli pies urodził się w pierwszej połowie roku, to należy wówczas zapłacić pełną stawkę. W przypadku narodzin czworonoga w drugiej połowie roku opłata wynosić będzie 50 proc. stawki rocznej.

Podatku od psa nie muszą uiszczać m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności; osoby zaliczane do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa; osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego.

Z uiszczania podatku od psa zwolnione są też osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe (z tytułu posiadania jednego psa), a także podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów). Podatku od psa nie muszą oczywiście płacić również mieszkańcy gmin, w których danina nie obowiązuje.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od psa?

Do kiedy należy opłacić podatek od psa? Terminy są różne, gdyż ustalają je poszczególne gminy. Przykładowo w Głogowie czy Ostrołęce termin mija 31 marca, co oznacza, że mieszkańcy posiadający czworonogi mają czas na uiszczenie opłaty już tylko 11 dni. W wielu innych gminach termin mija wraz z końcem kwietnia, czyli wtedy rozliczamy się z fiskusem. Są też jednak gminy jak Puck, gdzie czas na zapłatę mija już w połowie marca.

Informacje na temat wysokości daniny i terminu jej zapłaty są dostępne w urzędach gminy bądź miasta. W wielu przypadkach uchwały w tej sprawie są dostępne na stronie internetowej urzędu.

Z informacji przekazanej redakcji Biznes Info przez Ministerstwo Finansów wynika, że gminy z tytułu opłaty od posiadania psa uzyskały w zeszłym roku łącznie 4 mln zł.

Resort finansów nie posiada jednak informacji odnośnie tego, które gminy stosują najwyższą stawkę podatku od psa (jak wspomniano w tym roku jest to 130,30 zł) . Wiadomo, że mieszkańcy takich miast jak Kraków czy Szczecin – o czym informuje Gazeta.pl – płacą za pupila ok. 40-50 zł rocznie.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >