BiznesINFO.pl
Ministerstwo Finansów nie prowadzi w tej chwili prac nad wprowadzeniem nowych podatków

Biznes Info

Ministerstwo Finansów dementuje pogłoski o nowych podatkach

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy MF pracuje nad nowymi podatkami

  • Jakie są prognozy dotyczące trzeciej fali epidemii

  • Co według eksperta oznacza wysoka inflacja w Polsce

Nowe podatki

Koronawirus znacząco nadwyrężył krajowy budżet, a i tak słabej już sytuacji finansowej nie poprawiają też wypłaty świadczeń 500 plus, czy 13. i 14. emerytur. Niebezzasadne okazały się więc spekulacje mediów dotyczące tego, czy w najbliższym czasie wprowadzone zostaną nowe podatki. 

Spekulacje dotyczące nakładania nowych podatków podsyciły też ostatnie doniesienia portalu prawo.pl, który przekazał, że Ministerstwo Finansów prowadzi rekrutację ekspertów, którzy mają zaprojektować nowe daniny. Na jednym z portali społecznościowych Ministerstwo Finansów opublikowało ofertę pracy na stanowisku eksperta w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych, do którego obowiązków miałoby należeć przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin, opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym.

- Mogę zapewnić, że według mojej wiedzy, dalsze prace nad jakimiś podatkami czy składkami obecnie nie trwają w Ministerstwie Finansów - zdradził główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Łukasz Czernicki w rozmowie z money.pl. Dotyczy to między innymi podatku katastralnego

Ekspert został też zapytany o lukę VAT w 2020 roku. Ekonomista zapowiedział, że pierwsze dane będą znane w okolicach kwietnia, jednak na chwilę obecną możemy powiedzieć, że raczej ci, którzy głoszą tezę o silnym rozszczelnieniu systemu podatkowego w obszarze VAT, będą zawiedzeni.

Inflacja najwyższa w Europie

Czernicki został także zapytany o inflację. Jego zdaniem wielu obywateli dotyczy wzrost cen, choć Polska jest blisko celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP, które miało wynieść 2,5 proc. z odchyleniem +/- 1 pkt. proc.

Tymczasem z wyliczeń Eurostatu wynika, że w styczniu inflacja w Polsce była na najwyższym poziomie ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Wyliczenia Eurostatu pokazują, że poziom inflacji w Polsce osiągnął poziom 3,6 proc., co zdecydowanie przewyższa cel inflacyjny NBP.

- Lepiej mieć tak silnie rosnącą gospodarkę jak w Polsce i inflację na poziomie 2,5 proc. czy 3,6 proc., jak mówi Eurostat, czy mieć deflację i tak poturbowaną gospodarkę, taki duży ubytek w PKB jak miała Grecja? Bo wydaje mi się, że to my chyba jesteśmy na wygranej pozycji i ta inflacja działa na naszą korzyść. I ta inflacja tak naprawdę ani nie zagraża wymknięciu nam się spod kontroli, a z drugiej strony ułatwia całej gospodarce wychodzenie z pandemii - stwierdził jednak Czernicki.

- Moim zdaniem lepiej mieć lekko wyższą inflację, powyżej średniej unijnej, ale szybszy wzrost gospodarczy i dużo niższe stopy procentowe, które stymulują gospodarkę i pomagają w oddłużaniu firmom i gospodarstwom domowym - dodał.

Trzecia fala epidemii

Ekspert odniósł się też do kwestii wpływu ewentualnej trzeciej fali pandemii na gospodarkę. Czernicki zwrócił uwagę, że druga fala epidemii była gorsza od pierwszej, jeśli mowa o sektorze zdrowotnym, jednak gospodarczo poradziliśmy sobie wtedy lepiej niż podczas pierwszej fali.

- Jeżeli ta trzecia fala przyjdzie, ona na pewno będzie miała wpływ na wskaźniki gospodarcze, ale zakładamy, że jej oddziaływanie na gospodarkę będzie mniejsze, bo w międzyczasie nauczyliśmy się żyć w tych nowych warunkach, nauczyliśmy się prowadzić biznesy, więc raczej spodziewam się, że to będzie dużo mniejsze uderzenie w gospodarkę niż podczas pierwszej fali - stwierdził ekspert.

Podobne artykuły

Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >
Rodzice powinni znać terminy

Twój portfel

Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Twój portfel

Emerytura bez podatku. Sejm ma być zgodny co do projektu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta wklada pieniadze do portfela

Twój portfel

Horrendalna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Niektórzy dostają rachunek wyższy o 350 proc.

Czytaj więcej >
Opłata przekształceniowa za przeniesienie kapitału na IKE

Twój portfel

Opłata przekształceniowa zabierze ci aż 15 proc. z konta. Likwidacja OFE może zaboleć

Czytaj więcej >