BiznesINFO.pl
Podwyżki za parkowanie. Kierowcy muszą uważać.

pixabay, AndrzejRembowski

Kierowcy we Wrocławiu od dziś muszą płacić 2 razy więcej za parkowanie

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podwyżka opłat za parkowanie uderzy po kieszeni kierowców poruszających się po Wrocławiu. Już od 1 marca wchodzą nowe opłaty za parkowanie w centrum Wrocławia. Podwyżki mocno nadszarpną portfele Wrocławian.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosną opłaty za parkowanie

  • Jak decyzję o podwyżkach tłumaczą włodarze Wrocławia

  • Kiedy będą obowiązywać opłaty za parkowanie

Podwyżka opłat za parkowanie

Podwyżka opłat za parkowanie to efekt uchwalonych przez Radę Miasta w zeszłym roku przepisów dotyczących ustalenia strefy płatnego parkowania oraz strefy parkowania w centrum miasta. Wraz ze strefami została uchwalona wysokość opłat - informuje Biznes Interia.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania obejmie przede wszystkim obecne strefy A i B. Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności wrocławskiego magistratu cytowany przez portal tłumaczy, że celem utworzenia strefy płatnego parkowania jest ochrona interesów mieszkańców wrocławskiego śródmieścia. Ma to zwiększyć dostępność miejsc parkingowych.

- Przestrzeń ulic jest tu zbyt cenna, aby przeznaczać ją na parkingi - potrzebujemy jej dla pieszych, na ogródki gastronomiczne, więcej zieleni i kultury. Najważniejsza przestrzeń publiczna miasta powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców oraz odwiedzających, dlatego konieczne jest zwiększenie udziału podróży innych niż samochodem - powiedział.

Stefanicki podkreśla, że samochód nie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy dostać się do centrum miasta. Podobne zachowanie bardzo często rekomendują radni Warszawy.

Podwyżka spowodowana troską o miasto

- A jeśli w danej sytuacji jest koniecznością, parkujmy raczej w parkingach kubaturowych, niż przy ulicy. W strefie A i B mamy łącznie ok. 3400 miejsc postojowych w parkingach kubaturowych i niespełna 1300 na ulicach. Jeśli mamy się pomieścić, musimy skierować parkowanie pod dach - mówi urzędnik.

Aktualnie we Wrocławiu dostępnych jest ponad 5 tys. miejsc parkingowych, natomiast śródmiejska strefa parkowania obejmie zaledwie 25 proc. całości, czyli 1273 miejsca. Aktualnie opłata pobierana jest tylko od poniedziałku do piątku między godz.: 9:00 a 18:00. Po zmianach opłaty będą pobierane codziennie od godz.: 9:00 do 20:00.

Podwyżki opłat uderzą kierowców po kieszeni, bowiem w strefie A zapłacą oni 7 zł za pierwszą godzinę, za drugą 7,30 zł, trzecią 7,70 zł, a czwartą i każdą kolejną 7 zł. Do tej pory opłaty wynosiły odpowiednio 3 zł, 3,60 zł, 4,30 zł oraz 3 zł.

Z kolei podwyższone opłaty w strefie B wyniosą 5 zł za pierwszą godzinę, za drugą 5,20 zł, trzecią 5,50 zł, a czwartą i każdą kolejną 5 zł. Dotychczas kierowcy płacili 3 zł za pierwszą i czwartą oraz kolejną godzinę. W przypadku pozostałych jest to nieznaczny wzrost.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >