Pokazali listę 12 najgorszych warzyw. Przy 5. zmienisz dietę

Amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group opublikowała listę warzyw i owoców, po które sięgamy codziennie, a które według badań są najbardziej skażone szkodliwymi dla ludzi substancjami. Europejskie badania w tej dziedzinie rysują się równie pesymistycznie. W zestawieniu figurują m.in. papryka, czy jabłka. Co jeszcze znalazło się w niechlubnej „Brudnej Dwunastce”?
Pestycydy trują nas codziennie
Pestycydy to powszechnie stosowane środki chemiczne, służące przede wszystkim do ochrony roślin przed grzybami, chwastami oraz owadami. Pestycydy wykorzystuje się m.in. w rolnictwie, leśnictwie oraz ogrodnictwie. Obecnie znanych jest aż 10 tysięcy związków, które różnią się między sobą przeznaczeniem, budową i właściwościami.

Pestycydy są wyjątkowo szkodliwe dla ludzkiego organizmu, mogą powodować między innymi uszkodzenia układu nerwowego, czy wywoływać ciężkie zapalenie skóry. Najwięcej pestycydów zawierają warzywa i owoce, które znajdują się niemal codziennie w naszych koszykach zakupowych. Próbujemy odżywiać się zdrowo, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, na jakie narażamy się konsekwencje, jedząc produkty zawierające trujące związki. Naukowcy wskazali, w jakich warzywach i owocach kryje ich się najwięcej.
Byle do wyborów. NBP komentuje 19. miesiąc mrożenia stóp procentowych Odzieżowy gigant zmienia zasady zakupów internetowych. 10 tys. klientów z zablokowanymi kontamiStworzono listy owoców i warzyw z największą zawartością pestycydów
Najnowszy raport Environmental Working Group (EWG) z 2025 roku wskazuje na listę warzyw i owoców z wysoką zawartością pozostałości pestycydów. Analizie poddanych zostało 46 produktów i tysiące próbek, dzięki czemu stworzono dwie listy produktów bezpiecznych, oraz tych z pozostałościami pestycydów. Zanieczyszczone produkty zawierały ślady jednego lub więcej pestycydu, który utrzymywał się mimo mycia czy obierania. Według najnowszej analizy EWG, najwięcej pestycydów znajduje się w:
- truskawkach,
- szpinaku,
- kapuście,
- jarmużu.

W Europie nie jest lepiej. 12 niebezpiecznych produktów: unikaj ich na zakupach
Problem zawartości pestycydów w owocach i warzywach dotyczy przede wszystkim wielkopowierzchniowych, intensywnych upraw. Szkodliwość pestycydów zaczyna ujawniać się dopiero po latach, kiedy dochodzi do kumulacji tych substancji w organizmie. Wówczas mogą pojawiać się choroby nowotworowe, zaburzenia hormonalne, czy silne alergie pokarmowe. Szczęśliwie mamy też wyniki badań z europejskiego rynku. Na nasze nieszczęście jednak są w tym zakresie równie pesymistyczne. Wskazano jeszcze więcej, bo aż 12 niebezpiecznych produktów.
Uwaga na "efekt koktajlu"
Tradycyjnie raport EWG wymienia także produkty potencjalnie bezpieczne. Zawartości pestycydów nie stwierdzono w awokado, kukurydzy, ananasie, cebuli, papai, groszku mrożonym, szparagach, melonie, kiwi, brokułach, grzybach, mango, batatach i marchwi. To właśnie w tych warzywach i owocach, nie wykryto żadnych śladów zanieczyszczeń, mimo że badane nie były produkty ekologiczne.
Z kolei w europejskich badaniach brytyjskiej organizacji PAN UK przebadano ponad 3 tys. kg próbek żywności analizowanych na poziomie rządowym. W 2023 roku w tym kraju wskazywano, że najbardziej zanieczyszczone gatunki są jabłka, truskawki, winogrona, gruszki, pomidory koktajlowe, szpinak, papryka, morele, sałata, maliny, pomarańcze, borówki.
Badacze zwracają szczególną uwagę na "efekt koktajlu". Polega on na wzajemnym oddziaływaniu toksycznych substancji obecnych w danym produkcie jednocześnie. "Efekt koktajlu" zachodzi nawet wtedy, gdy stężenia pojedynczych substancji są niskie lub w normie.





































