Polacy nadal nie wymienili 4,4 mln kopciuchów. Wiele osób niedługo zapłaci kary
Z danych zawartych w Centralnej Ewidencji Budynków wynika, że wciąż “działa” ponad 4,4 mln pieców na paliwa stałe. Tymczasem już za dwa miesiące w niektórych województwach zaczną obowiązywać zakazy palenia w piecach gorszych klas.
Zakaz palenia węglem
Za dwa miesiące w niektórych województwach zacznie obowiązywać zakaz palenia w piecach najgorszych klas.
Jak podaje bankier.pl, w samej Warszawie trzeba zastąpić od 7 do 9, 5 tys. tzw. kopciuchów. Tzw. kopciuchy to kotły bezklasowe, które nie spełniają żadnych norm ekologicznych, nie mają także tabliczki znamionowej zawierającej nazwę i adres producenta oraz certyfikat zgodności z normami technicznymi CE.
Tymczasem Mazowsze wkrótce będzie pierwszym województwem, w którym zostanie zakazane używanie pieców niespełniających norm. Warto przypomnieć, że za palenie węglem w piecu niespełniającym norm będzie grozić mandat lub grzywna do 5 tys. zł.
Nieco więcej czasu na wymianę pieca mają mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie zakaz używania pieców klasy trzeciej lub niższej wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku . Najwięcej czasu na wymianę pieca mają mieszkańcy Łodzi, gdzie uchwała antysmogowa zakazująca używania pieców 3 i 4 klasy wejdzie w życie dopiero w styczniu 2027 roku.
Dotacja na wymianę pieca
Na wymianę pieca można jeszcze otrzymać miejskie dofinansowanie. Wniosek o dotację można złożyć do końca 2022 roku. Wystarczy wypełnić wniosek o dotację z miejskiego budżetu i złożyć go w urzędzie gminy. Dofinansowanie może objąć nawet 70 procent poniesionych kosztów wymiany pieca. Trzeba się jednak spieszyć, gdyż ilość funduszy jest ograniczona.
O dopłaty do wymiany pieca można także wnioskować w ramach programów: Czyste powietrze, Moje ciepło, Mój prąd czy Czyste Powietrze Plus.