Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polacy odpowiedzieli na jedno, ważne pytanie. Zaskakujące słowa z grupy 50+
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 13.11.2024 22:45

Polacy odpowiedzieli na jedno, ważne pytanie. Zaskakujące słowa z grupy 50+

Panele fotowoltaiczne
Fot. Photo by Sungrow EMEA on Unsplashq

Najnowsze badanie przeprowadzone na zlecenie Globalnego Sojuszu na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii (The Global Renewables Alliance) pokazuje rosnące poparcie społeczne dla inwestycji w zielone technologie i czystą energię. W Polsce przoduje jedna grupa wiekowa. A pozostałe? Odpowiadają wbrew intuicji.

Zielona energia znajduje się na liście priorytetów obywateli świata

W badaniu uczestniczyły osoby z krajów, które łącznie odpowiadają za 13% globalnych emisji gazów cieplarnianych i stanowią 25% światowej populacji. W dziewięciu z dziesięciu badanych krajów inwestycje w zieloną energię zostały uznane za drugą najważniejszą kwestię publiczną. Brazylia, gospodarz przyszłorocznego szczytu COP30, była wyjątkiem - tam 61% ankietowanych uznało zielone technologie za najwyższy priorytet polityczny.

Poparcie dla zielonych inwestycji odnotowano we wszystkich grupach społecznych i demograficznych. Nawet w krajach, gdzie ochrona zdrowia zajmowała wyższe miejsce na liście priorytetów, zielona energia plasowała się tuż za nią - szczególnie we Francji (24%), Niemczech (29%), Polsce (28%), czy Wielkiej Brytanii (45%). Jak zaznaczył Bruce Douglas, szef Globalnego Sojuszu na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii, inwestowanie w lokalne, bezpieczne źródła energii wspiera rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie przyczyniając się do realizacji krajowych i międzynarodowych celów klimatycznych.

Kierowcy mogą się zdziwić. Ceny paliw po raz kolejny idą w górę

Poparcie dla zielonej energii w Polsce i na świecie - widać zależności

Polska, gdzie inwestycje w zielone technologie poparło 28% respondentów, odzwierciedla globalne trendy rosnącej popularności czystej energii. W szczególności poparcie to jest wyższe wśród osób starszych (39% w grupie powyżej 55 lat), podczas gdy młodsi obywatele wyrażają nieco mniejsze zainteresowanie tym obszarem - tylko 18% w grupie 18-34 lat. W całym badaniu zauważono podobne różnice demograficzne w innych krajach. W Brazylii szczególne poparcie dla zielonych inwestycji wykazali zwolennicy prezydenta Luli, mieszkańcy wsi oraz osoby z wyższym wykształceniem, co może odzwierciedlać lokalne i polityczne uwarunkowania.

Zielone technologie cieszą się również większym poparciem wśród grup lewicowych i centrowych. W Polsce poparcie jest znacznie niższe wśród zwolenników Konfederacji, a podobne zjawisko obserwuje się w innych krajach Europy - we Francji wśród wyborców Frontu Narodowego, w Niemczech wśród zwolenników Alternatywy dla Niemiec, czy we Włoszech w grupie wyborców Braci Włochów.

Rekomendacje Globalnego Sojuszu na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii

W związku z wynikami badania Globalny Sojusz na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii wskazuje na potrzebę ustanowienia konkretnych, mierzalnych celów dla energetyki odnawialnej. Zalecenia organizacji obejmują również zwiększenie współpracy między różnymi sektorami, uproszczenie procedur administracyjnych oraz koordynację inwestycji w celu szybszego wdrażania zielonych technologii.

Szczególnie istotnym kontekstem dla zaleceń jest zobowiązanie podjęte podczas COP28, które zakłada potrojenie globalnych mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku. Globalny Sojusz podkreśla, że rządy, które podejmą działania w kierunku zielonej transformacji już teraz, mogą zyskać przewagę gospodarczą i przyczynić się do zwiększenia stabilności ekonomicznej.

Zielona przyszłość - szansa na rozwój

Wyniki badania przeprowadzonego przez Globalny Sojusz potwierdzają wzrost społecznego poparcia dla zielonych technologii i odnawialnych źródeł energii. Wyraźne oczekiwania społeczeństw na inwestycje w zrównoważony rozwój są silnym argumentem za tym, aby rządy stawiały czystą energię jako priorytet.

Jak uzasadnia Globalny Sojusz, działania te mogą nie tylko pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, ale również przynieść korzyści w postaci nowych miejsc pracy i rozwoju gospodarki, co czyni zieloną transformację zarówno ogromnym wyzwaniem, jak i ogromną szansą.