Polacy podzieleni w sprawie programu 500Plus
Obowiązujące od 2016 świadczenie 500Plus na każde dziecko również otrzymało cios z powodu inflacji. Spadła bowiem jego realna wartość. “Rzeczpospolita” przeprowadziła sondaż, czy 500Plus powinno w związku z tym być poddane waloryzacji.
Jak szacował Business Insider w zeszłym roku, 500Plus w porównaniu z 2016 rokiem po uwzględnieniu inflacji jest warte 360 zł. Jest to tylko 72% kwoty z pierwszego roku.
O możliwość waloryzacji świadczenia TVP zapytało minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. Stwierdziła ona, że w najbliższych miesiącach taki ruch nie jest planowany.
Sporo Polaków przeciwnych
“Rzeczpospolita” postanowiła jednak zbadać, jaką opinię mają Polacy na temat możliwości waloryzacji świadczenia. Wyniki są jednak mocno zaskakujące.
Z przeprowadzonego przez SW Research badania dla “Rzeczpospolitej” wynika, że pomysł popiera 34% respondentów. Jednakże blisko jedna czwarta jest przeciw, a drugie tyle chce iść o krok dalej - w kierunku likwidacji świadczenia.
Jak badanie rozkłada się szczegółowo? Wiceprezes SW Research Piotr Zimolzak w rozmowie z “Rzeczpospolitą” stwierdził, że podniesienie 500Plus popierają najczęściej osoby między 35 a 49 rokiem życia oraz ci, którzy mają wykształcenie zasadnicze zawodowe.
Spadło poparcie dla waloryzacji
W gronie popierających waloryzację mieli się również znaleźć ci, którzy zarabiają od 4 do 5 tys. zł netto miesięcznie. Natomiast 38 proc. z tych respondentów, którzy popierają pomysł, mieszka na wsi.
Oznacza to, że liczba popierających ewentualną waloryzację odrobinę spadła. Jak przypomina portal Gazeta.pl, w październikowym badaniu przeprowadzonym przez Pollstera na zlecenie “Super Expressu”, waloryzację 500Plus poparło 37 proc. Polaków. Różnica wynosi zatem 3 pp na minus.