Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy są zadowoleni z życia. Znacznie powyżej średniej europejskiej
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 02.05.2019 02:00

Polacy są zadowoleni z życia. Znacznie powyżej średniej europejskiej

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wczoraj minęła 15. rocznica polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Od czasu naszego wejścia w szeregi Wspólnoty, Polska otrzymała miliardy euro z Brukseli na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny. Obecnie jesteśmy największym odbiorcom unijnych funduszy. Do 2017 r. Polska odebrała z brukselskiej kasy ponad 107 miliardów euro.  

Na co spożytkowaliśmy unijne fundusze? 

36% - taka część przekzanych Polsce pieniędzy została wykorzystana na poprawę dostępności terytorialnej, co znaczy, że najwięcej z unijnych funduszy korzystaliśmy w celu rozbudowy infrastruktury, a więc autostrad, dróg ekspresowych, modernizację dworców, kolejowych i autobusowych, a także lotnisk. 

19% zostało przekazane na program rozwoju kapitału ludzkiego. Programy z tym związane pomagały podnosić kwalifikacje zawodowe, umożliwiały naukę języków, czy też przebranżowienie wielu pracowników. Duża część tej sumy została wykorzystana na terenach naszego kraju szczególnie dotkniętych przez bezrobocie, a także na budowę żłobków, przedszkoli i poprawę warunków oświatowych. 

17% to z kolei inwestycje w rozwój i technologię. Większość z tego wykorzystana została na wspieranie innowacji i innych projektów, do których potrzebne były badania i rozwój. 

12% środków zostało przeznaczonych na działania proekologiczne, rozwój niekonwencjonalnych źródeł energii i edukację proekologiczną. W skład tej części funduszy wchodzą również działania na rzecz udrażniania koryt rzecznych, budowy wałów przeciwpowodziowych i innych inwestycji, które mają na celu zapobieganie klęskom żywiołowym

Polacy najbardziej zadowoleni w całym regionie 

Spośród państw, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r. lub później, to Polska z wynikiem 7,3 przy średniej unijnej 7,0 jest krajem najbardziej optymistycznym, wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego. Znaleźliśmy się na tym samym poziomie zadowolenia co Niemcy i Brytyjczycy. Jedynym narodem tzw. Nowej Unii, który oprócz Polaków przekroczył średnią są Rumuni, z wynikiem 7,1. Na poziomie średniej ulokowali się Słoweńcy i Słowacy, a najnieszczęsliwszym narodem we Wspólnocie są Bułgarzy, którzy osiągnęli wynik 4,8, a więc zdecydowanie poniżej średniej. Najszczęsliwszym krajem jest za to Dania (8,0). Z krajów od dawna znajdującyh się w strukturach UE za nami znalazły się m.in.: Francja (7,1), Włochy (6,7) i Hiszpania (6,9).

W badaniu brali udział ankietowni powyżej 16. roku życia. Pytanie dotyczyło oceny poziomu zadowolenia z życia w skali od 1 do 10. 

Kochamy Unię Europejską? 

Dane Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wskazują, że z obecności Polski w Unii cieszy się 91% Polaków. Ponad 70% uważa za to, że gdyby nie nasza obecność w jej strukturach, to rozwój gospodarczy naszego kraju byłby znacznie niższy od obecnego. 

undefinedundefined