Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policja ostrzega, liczba zagrożonych jest ogromna. Wystarczy skorzystać z aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu
Radosław Święcki
Radosław Święcki 05.07.2021 02:00

Policja ostrzega, liczba zagrożonych jest ogromna. Wystarczy skorzystać z aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu

Policja ostrzega przed oszustwami na zdalny pulpit
Pixabay/Andrzej Rembowski

Dolnośląska policja zamieściła komunikat w którym ostrzega przed oszustami nakłaniającymi do instalacji programów za sprawą których możliwa jest obsługa zdalnego pulpitu. W ten sposób cyberprzestępcy mogą dostać się do oszczędności swoich ofiar.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przebiega oszustwo na "zdalny pulpit"

  • Jak nie dać się oszukać

Policja ostrzega przed cyberprzestępcami

Komunikaty policji coraz częściej dotyczą zdarzeń związanych z cyberprzestępstwami. Z duchem czasu idą niestety również także oszuści, wymyślając coraz bardziej wyrafinowane metody na wzbogacenie się poprzez pozbawienie oszczędności swoich ofiar.

Dowodzi tego najnowszy komunikat dolnośląskiej policji, w którym możemy przeczytać, że nasiliły się w ostatnim czasie oszustwa popełniane " za pomocą oprogramowania lub aplikacji, które polecane są potencjalnym ofiarom do zainstalowania pod pretekstem różnych legend".

Jakie to legendy? Jak wyjaśnia cytowany w komunikacie mł. asp. Przemysław Ratajczyk z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, oszuści podają się np. za pracowników banku, doradców finansowych bądź brokerów. Na ogół proponują inwestycje, oczywiście z gwarancją szybkiego zysku, ale niekiedy podejmowana jest zupełnie inna taktyka, która ma na celu przestraszenie rozmówcy tym, że jego oszczędności na koncie są rzekomo zagrożone.

Niezależnie od taktyki, kluczowym elementem rozmowy jest propozycja instalacji programu lub aplikacji do obsługi zdalnego pulpitu. Później pojawia się prośba o login lub hasło do aplikacji. Dzięki temu cyberprzestępcy są w stanie przejąć kontrolę nad urządzeniem ofiary, urządzeniem na którym loguje się ona na stronę swojego banku.

Jak nie paść ofiarą ataku?

To co się dzieje dalej, łatwo sobie wyobrazić.

- Podczas naszego codziennego logowania się do bankowości elektronicznej lub kiedy „na gorąco” oszust o to prosi – wszystko ma podane na tacy. Przestępcy w naszym imieniu zaciągają wówczas kredyty lub wykonują przelewy z naszych kont - wyjaśnia mł. asp. Ratajczyk.

Policja apelu o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci.

Jak zorientować się, że ma się do czynienia z oszustami? "Czerwone światło" powinno zapalić się nam w momencie, gdy pojawia się propozycja instalacji wszelkiego rodzaju oprogramowania czy aplikacji. Prawdziwi pracownicy banku nigdy z takim prośbami się nie zwracają. Gdy padnie się ofiarą oszustwa należy jak najszybciej powiadomić o tym policję.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Policja