Policja rozpoczęła wielką akcję kontrolną. Kulminacyjny moment nastąpi 9 kwietnia

Nieodpowiedzialne zachowania uczestników ruchu drogowego są przyczyną wielu wypadków, a statystyki przedstawiane przez policję alarmują. Apele oraz kampanie edukacyjne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, więc niestety trzeba sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Rozpoczęła się kolejna edycja wzmożonych kontroli i już niedługo nastąpi jej kulminacja. Mundurowi zapowiedzieli wykorzystanie wszystkich dostępnych środków, aby ukarać kierowców, którzy łamią prawo.
Kierowco uważaj. Rozpoczęła się wielka akcja kontrolna
Z raportu przedstawionego przez Komendę Główną Policji wynika, że wciąż najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości oraz jazda pod wpływem alkoholu. W tej drugiej kategorii skala problemu nieznacznie zmalała, ale na innych obszarach niewiele się zmienia. Rząd szykuje bat na nieodpowiedzialnych kierowców i w 2025 roku można się spodziewać kilku zmian w prawie.
Tymczasem polskie służby dołączyły do europejskiej akcji, która niedługo będzie miała swoją kulminację. Tego dnia całodobowo policjanci będą przeprowadzać masowe i zintensyfikowane kontrole na drogach i weryfikować, w jakim zakresie kierowcy przestrzegają obowiązujących przepisów. Wysokie mandaty to w tym wypadku niejedyne sankcje. Niektórzy mogą nawet stracić uprawnienia.


Polska policja bierze udział w międzynarodowej akcji
Wzmożone kontrole to cześć akcji Roadpol Speed Operation, która jest cyklicznie przeprowadzana w Europie. Roadpol jest pozarządową, międzynarodową siecią policji drogowej, której celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na europejskich drogach. W tej chwili do organizacji należy 31 członków z Europy i 1 obserwatora ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Policja w Dubaju).
Akcja prowadzona w ramach sieci rozpoczęła się w poniedziałek, 7 kwietnia i potrwa do końca tygodnia. Moment kulminacyjny nastąpi jednak nieco wcześniej, bo już w środę 9 kwietnia. Wtedy można spodziewać się wzmożonej aktywności policjantów. Do działań w ramach Roadpol Speed Operation, funkcjonariusze mogą wykorzystywać różnorodne środki kontroli prędkości, w tym ręczne mierniki, pojazdy z wideorejestratorami, a nawet nieoznakowane pojazdy. Dzięki zaawansowanym narzędziom może skutecznie reagować na łamanie przepisów, co przekłada się na większe bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
W środę akcja zostanie zintensyfikowana i poszerzona o specjalny maraton pomiarowy. Tego dnia policjanci nie będą mieli litości dla tych, którzy złamią prawo.
9 kwietnia policjanci rozpoczną maraton pomiarowy
Punktem kulminacyjnym akcji Roadpol jest Speed Marathon. W środę 9 kwietnia policjanci przeprowadzą całodobowe działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Prędkość". Będą nie tylko dokonywać zsynchronizowanych pomiarów prędkości, ale również prowadzić działania edukacyjne, aby uczulić kierowców na to, jak poważne konsekwencje niesie za sobą łamanie wyznaczonych limitów.
Speed Marathon to największa na świecie zsynchronizowana, zorganizowana i kompleksowa akcja dotycząca egzekwowaniu przepisów związanych z przekraczaniem prędkości. Angażuje ona siły policji drogowej z ponad 20 krajów europejskich i mobilizuje dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy do egzekwowania krajowych ograniczeń prędkości przy użyciu zarówno bezpośrednich interwencji, jak i technologii automatycznego egzekwowania. W ubiegłorocznym Speed Marathon w ciągu zaledwie 24 godzin zarejestrowano ponad 150 000 wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości, a znaczna liczba kierowców została zatrzymana, ukarana grzywną i przeszkolona na temat zagrożeń związanych z przekraczaniem prędkości. Tysiące praw jazdy zostało zawieszonych z powodu nadmiernej prędkości, co podkreśla ciągłą powagę tego wykroczenia — informuje Roadpol.
W tym roku Roadpol do swoich działań zaangażowała lokalne społeczności z kilku europejskich państw. W Czechach, Francji, Serbii, Holandii, Irlandii, Chorwacji, Luksemburgu i Estonii mieszkańcy mogli wskazać miejsca, które ich zdaniem należy skontrolować.
Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Do takich osób zaliczają się też kierujący przekraczający prędkość. W 2024 roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 26 155 kierujących. To wzrost o 10,1% — przekazała Komenda Główna Policji, prezentując zeszłoroczny raport.
Już od północy 9 kwietnia policjanci będą bacznie obserwować polskie drogi i prawdopodobnie tego dnia zostanie przeprowadzonych najwięcej kontroli, natomiast wszystkie działania podejmowane w ramach Roadpol Speed Operation zakończą się w niedzielę.





































