Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Policja zapowiada masowe kontrole na drogach. "170 pijanych kierowców dziennie"
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 30.12.2024 22:57

Policja zapowiada masowe kontrole na drogach. "170 pijanych kierowców dziennie"

Policja
fot. Policja Śląska

Okres między świętami a pierwszymi dniami nowego roku to niestety czas, w którym polskie drogi stają się wyjątkowo niebezpieczne. Dzieje się tak za sprawą ludzi, którym wydaje się, że po kilku kieliszkach wciąż mogą sprawnie prowadzić samochód. Rezultaty takiego myślenia są tragiczne. Dlatego policja ogłosiła masowe kontrole. 

Niemal cztery wypadki dziennie

Problem nietrzeźwych kierowców na polskich drogach na tle innych, z którymi państwo nie może sobie poradzić, wyróżnia się tym, że regularnie przynosi tragiczne konsekwencje. Z raportu Komendy Głównej Policji za 2023 rok wynika, że w wyniku działań kierowców pod wpływem alkoholu doszło do 1 331 wypadków drogowych - to prawie cztery wypadki każdego dnia przez 365 dni. W tych zdarzeniach śmierć poniosły 212 osób, a 1 506 zostało rannych. 

To właśnie te dramatyczne dane zmobilizowały policję do kontynuowania akcji „Myśl trzeźwo”. 

Ważna decyzja PKW: PiS ma zielone światło do milionów złotych. Czas na ruch Domańskiego

Masowe kontrole na polskich drogach

W ramach kampanii, która potrwa od 30 grudnia 2024 r. do 15 stycznia 2025 r., policja po raz kolejny współpracuje z aplikacją Yanosik oraz firmą Screen Network S.A. Wybrany okres nie jest oczywiście przypadkowy – to czas imprez sylwestrowych i karnawałowych, kiedy wielu kierowców bez wyobraźni decyduje się na jazdę po spożyciu alkoholu. Akcja „Myśl trzeźwo” to w istocie połączenie działań edukacyjnych i prewencyjnych. W tym czasie kierowcy powinni spodziewać się jednak intensywnych kontroli drogowych, w tym badania stanu trzeźwości.

Statystyki z okresów świątecznych pokazują, że policja każdego dnia zatrzymuje średnio 170 nietrzeźwych kierujących. Dlatego właśnie organizatorzy akcji kładą duży nacisk na edukację – przypominają o odpowiedzialności karnej za jazdę pod wpływem alkoholu oraz zachęcają do korzystania z możliwości bezpłatnego sprawdzenia zawartości alkoholu w każdej jednostce policji. Kampania ma również na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, zarówno dla sprawcy, jak i potencjalnych ofiar.

Kary dla kierowców decydujących się na jazdę po alkoholu są surowe

W przypadku prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Jeśli kierowca jest w stanie nietrzeźwości, minimalny okres zakazu wzrasta do trzech lat, a dodatkowo grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat. 

W najbardziej skrajnych przypadkach, gdy skazany łamie zakaz prowadzenia pojazdów, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Policja wychodzi z założenie, że poza karami, również prewencja ma kluczowe znaczenie w walce z problemem pijanych kierowców. Organizatorzy akcji „Myśl trzeźwo” podkreślają, że głównym celem jest zmiana postaw i promowanie odpowiedzialnego zachowania na drodze. Kampania opiera się na współpracy z nowoczesnymi technologiami, jak aplikacje drogowe, które mogą przypominać kierowcom o wzmożonych kontrolach i konsekwencjach jazdy po alkoholu.