Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Można dochodzić roszczeń przed sądem w sprawie polisolokat. Rzecznik Finansowy wyjaśnia jak to zrobić
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 28.09.2020 02:00

Można dochodzić roszczeń przed sądem w sprawie polisolokat. Rzecznik Finansowy wyjaśnia jak to zrobić

Polisolokaty
Obraz Ewa Czetwertynska z Pixabay

Polisolokaty, czyli ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym mogą zostać uznane za nieważne przez sąd – informuje strona Rzecznika Finansowego. Potwierdzone zostało to bezprecedensowym wyrokiem Sądu Apelacyjnego, który odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej w jednej ze spraw.

Polisolokaty mogą zostać zasądzone?

Jak wskazuje Rzecznik Finansowy, Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej od jednego z ubezpieczycieli. Chodzi o wyrok, w którym stwierdzono nieważność ubezpieczenia na życie z dodatkowym ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Jak czytamy na stronie RF, stanowisko SN jest zgodne z przedstawionym przez Rzecznika tzw. istotnym poglądzie wydanym na etapie postępowania sądowego I instancji.

– Cieszę się z tej decyzji Sądu Najwyższego i z treści uzasadnienia odmowy przyjęcia skargi kasacyjnej. Uznanie umowy za nieważną, ze względu na sprzeczność z właściwością stosunku prawnego oraz zasadami współżycia społecznego, to ważny sygnał dla branży. Pokazuje, że w długoterminowo oferowanie toksycznych produktów jest nieopłacalne. To także przykład, że zastrzeżeń ekspertów Rzecznika Finansowego nie należy bagatelizować. Przypomnę, że wiele lat temu prawnicy ubezpieczycieli kwestionowali opinie nt. już samej abuzywności opłat likwidacyjnych w tego typu umowach. Dziś nie budzi to już żadnych wątpliwości sędziów. Spodziewam się, że tak samo stanie się z kwestią nieważności umów o takiej konstrukcji i linia orzecznicza ukształtuje się w kierunku oczekiwanym przez poszkodowanych klientów – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy w komunikacie na stronie RF.

Rzecznik wskazuje przy tym, że również inni ubezpieczeni mogą domagać się unieważnienia umów opierając się na dotychczas ogłoszonych już wyrokach. Rzecznik ponadto uważa, że orzeczenia zarówno sądów powszechnych jak i Sądu Najwyższego mają na tyle podniosły charakter, iż ich wymiar jest uniwersalny. RF twierdzi, że wyroki powinny zostać uwzględnione w interwencji produktowej, która powinna zostać przeprowadzona zdaniem rzecznika przez organ nadzorujący ubezpieczycieli. RF wskazuje, że taka interwencja dot. polisolokat powinna wskazać na nieakceptowalne zapisy w umowach, tak aby w przyszłości takie produkty nie powstawały.