Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już od dziś zmiany na mapie Polski. "Staje się zadość pewnej historii, która zatoczyła koło"
Maria Glinka
Maria Glinka 01.01.2021 01:00

Już od dziś zmiany na mapie Polski. "Staje się zadość pewnej historii, która zatoczyła koło"

Polska ma nowe miasta
Pixabay/Robfoto

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowe miasta widnieją na mapie Polski

  • Co oznacza akt nadania praw miejskich

  • Jak długo miejscowości czekały na uzyskanie statusu miasta

Polska z nowymi miastami. Niektóre czekały na ten moment przeszło wiek

Polska przywitała rok 2021 z nowymi miastami. Od 1 stycznia status miasta posiada 10 miejscowości: Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki (woj. mazowieckie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie) oraz Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie).

Decyzja o nadaniu praw miejskich została potwierdzona w rozporządzeniu rządu z lipca 2020 r. We wtorek 29 grudnia doszło do jej przypieczętowania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Jestem przekonany, że wraz z nadaniem praw miejskich przyjdą też nowe inwestycje, w związku z tym też lepsze perspektywy dla mieszkańców [...]. Jestem przekonany, że to nadanie praw miejskich przyczyni się do lepszego rozwoju - przyznał premier Polski w trakcie uroczystości przekazania aktów nadania praw miejskich.

Uzyskanie statusu miasta to dla niektórych miejscowości wydarzenie najwyższej rangi. TVN24 podaje, że Budzyń czekał na ten chwilę od 87 lat. Zdaniem burmistrza miasta i gminy odzyskanie praw miejskich to najważniejszy moment w najnowszej historii miejscowości. Budzyń został pozbawiony statusu miasta w 1933 r. Powodem złożenia wniosku w tej sprawie były problemy finansowe miasta, wynikające z budowy gazowni, która okazała się błędną inwestycją.

Od 1934 r. Budzyń uchodzi za jedną z największych wsi na terenie Polski - obecnie mieszka tam ok. 4,5 tys. osób. - Staje się zadość pewnej historii, która zatoczyła koło. Odzyskanie praw miejskich po 87 latach od ich pozbawienia to dla nas wielka rzecz - oznajmił zarządca z Wielkopolski. Z uwagi na trwającą pandemię długo wyczekiwany moment został pozbawiony hucznych obchodów.

Rekordzistą w skali Polski okazuje się m.in. Koźminek, który zdobył prawa miejskie po 150 latach. Miejscowość uzyskała status miasta po raz pierwszy w XIV w. Represje carskie po powstaniu styczniowym pozbawiły ją dotychczasowych uprawnień.

Zdaniem wójta Iwony Michniewicz odzyskanie praw miejskich „to sprawa powrotu prestiżu, godności i zwrotu należnego przywileju, szczególnie patrząc na to, że Koźminek jest szczególnie urokliwą miejscowością”.

Przy okazji historycznego wydarzenia podziękowała swoim poprzednikom, którzy również zabiegali o nadanie praw miejskich. O tym, jak ważny jest status miasta, mówił jeden z nich - Andrzej Miklas. - Jesteśmy przekonani, że miejscowości o randze miasta zdecydowanie szybciej się rozwijają i są atrakcyjniejsze dla inwestorów - oświadczył były wójt.

Koźminek to nie jedyna miejscowość, która czekała 150 lat na nadanie praw miejskich. W 1870 r. uprawnienia utracił także Goraj, Kamionka, Sochocin, Solec nad Wisłą, Wiskitki i Wodzisław. Natomiast Kamieniec Ząbkowicki posiadał uprawnienia miejskie w latach 1945-1946, a Dubiecko do 1934 r.

Polska z nowymi nazwami miejscowości od 2021 r.

Od 1 stycznia 2021 r. Polska posiada nie tylko 954 miasta, lecz także miejscowości o nowych nazwach. Na mocy rządowego rozporządzenia korekcie poddano nazwy 345 miejscowości i obiektów fizjograficznych.

Wieś Wyrzyki-Pękale w powiecie pułtuskim zmieniła nazwę na Pękale. Jezioro Urwisz w powiecie gorzowskim figuruje jako Jezioro Wilanów. „To tylko niektóre zmiany w wykazie nazw urzędowych. Łącznie będą dotyczyły ponad 340 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych”, czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.