Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska flaga wcale nie jest biało-czerwona? Chcą zmienić jej kolor
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 28.12.2024 22:10

Polska flaga wcale nie jest biało-czerwona? Chcą zmienić jej kolor

Andrzej Duda
fot. Anita Walczewska, East News

Do Kancelarii Prezydenta trafiła petycja w sprawie zmiany kolorów polskiej flagi. To nie pierwszy raz, kiedy nasze narodowe barwy wywołują społeczne spory i dyskusje, w końcu w przeszłości zmieniały się one już wielokrotnie. Debata może być uzasadniona, ponieważ polskie barwy wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. 

Jakie barwy ma polska flaga?

Kwestia nieoczywistej kolorystyki polskiej flagi, a konkretnie odcienia czerwieni, co jakiś czas staje się przedmiotem publicznej dyskusji. Najnowsza petycja, która wpłynęła do Kancelarii Prezydenta RP, ponownie podejmuje temat zmiany barw flagi. Autor wniosku sugeruje, że obecna czerwień jest zbyt podobna do barw używanych przez inne państwa, jak Czechy, Indonezja czy Monako, co utrudnia jednoznaczną identyfikację polskiego symbolu narodowego. Odnosi się też do majestatu płynącego z dawnego odcienia bardziej nasyconej czerwieni.

Bez względu na samą petycję, nad sprawą Biało-Czerwonej warto się pochylić. Choćby dlatego, że ona wcale nie jest biało-czerwona. 

Zbudują największą zaporę na świecie. Może skończyć się jeszcze większą katastrofą

Biały nie jest biały, a czerwony nie jest czerwony

Biało-czerwona flaga po raz pierwszy stała się symbolem narodowym 3 maja 1792 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Barwy wybrano ze względu na ich symbolikę. Biel oznaczającą czystość i czerwień symbolizującą odwagę, zyskały status oficjalnych barw narodowych w 1831 roku. Flaga w jej obecnym kształcie została uznana za symbol państwowy po I wojnie światowej, w 1919 roku. Jednak od tamtego czasu odcień czerwieni, jak i bieli, podlegał zmianom.

W latach 1921–1936 dolną połowę polskiej flagi zdobił karmazyn. W latach 1928–1980 był to cynober. Obecnie znów mamy karmazyn, jednak wygaszony, o mocno różowym odcieniu. 

Aktualnie obowiązująca ustawa z 1980 roku określa biel na polskiej fladze jako „srebrnobiałą” (#E9E8E7), a nie idealnie białą (#FFFFFF). Podobnie, odcień czerwieni został ustawowo zdefiniowany jako karmazyn (#D4213D), jednak w praktyce często używany jest bardziej popularny, intensywniejszy odcień czerwony (#FF0000). Ta rozbieżność sprawia, że najczęściej używane zarówno biel, jak i czerwień polskiej flagi nie są spójne z zapisami prawnymi. 

Krótko mówiąc, Biało-Czerwona nie jest wcale biało-czerwona. Nie jest jednak nawet srebnobiało-karmazynowa.

W praktyce kolor #E9E8E7 jest bardzo jasnym odcieniem… brązowego. W kolorze RGB model #E9E8E7 składa się z 91.37 proc. czerwonego, 90.98 proc. zielonego i 90.59 proc. niebieskiego. Tymczasem kolor #D4213D jest różowo-czerwonym. W kolorze RGB model #D4213D składa się z 83.14 proc. czerwonego, 12.94 proc. zielonego i 23.92 proc. niebieskiego.

Można więc powiedzieć, że według kolorystycznego kodu, flaga Polski jest… jasnobrązowo-różowoczerwona. 

Ustawowa flaga Polski.png

Popularna flaga Polski.png

Mniej różowa flaga byłaby zdecydowanie bardziej majestatyczna

Autorzy petycji, o której poinformował Fakt, podkreślają historyczne znaczenie nasyconego karmazynu w polskiej tradycji. Ten odcień żywej czerwieni był nieodłącznym elementem polskiej heraldyki i symboliki w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Karmazyn od wieków był symbolem majestatu, władzy i siły Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W heraldyce i tradycji polskiej ten odcień czerwieni był utożsamiany z dostojeństwem i szacunkiem. Przywrócenie karmazynu na flagę narodową byłoby nawiązaniem do naszych korzeni i hołdem dla przeszłości – napisano w petycji.

Na przeszkodzie nie stanęłaby też wreszcie cena barwnika, która w zamierzchłej przeszłości okazała się zbyt droga, by stosować ją powszechnie na symbolach państwowych. Intensywny kolor karmazynowy uzyskiwano pierwotnie z larw czerwca polskiego.

Jak informuje dziennik, autor petycji nie zgodził się na ujawnienie swoich danych. Argumentuje on jednak, że przywrócenie takiego odcienia na flagę narodową byłoby ukłonem w stronę przeszłości oraz hołdem dla dziedzictwa historycznego Polski. Autor wniosku zaznacza również, że intensywniejszy odcień czerwieni pozwoliłby lepiej wyróżniać polską flagę na tle innych krajów, podkreślając unikatowość narodowych symboli. Samo pismo do Kancelarii Prezydenta nadano ze Skarżyska-Kamiennej. Nie wiadomo o jaki odcień karmazynu w zapisie RGB chodzi autorowi. 

Kwestia zmiany kolorystyki polskiej flagi była już przedmiotem prac legislacyjnych. W 2019 roku resort kultury rozważał projekt ustawy o symbolach narodowych, który zakładał nie tylko zmianę odcienia czerwieni na flagach, ale także zastosowanie karmazynu w tarczy herbowej orła białego. Koszt takiej zmiany, związany z wymianą flag oraz dostosowaniem innych symboli państwowych, oszacowano wówczas na 130 mln zł. Ze względu na wysokie koszty oraz brak jednoznacznego poparcia, propozycja została ostatecznie odrzucona.