Polska zacieśnia relacje z Nigerią. Podpisano memorandum o współpracy w rolnictwie
Prezydenci Polski i Nigerii, Andrzej Duda i Muhammadu Buhari, podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Rozmawiali również o bezpieczeństwie energetycznym.
Kryzys o globalnych skutkach
Prezydent Polski Andrzej Duda w Abudży brał udział w spotkaniu z prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim. Poruszano odczuwalne skutki wybuchu wojny na Ukrainie, takie jak kryzys energetyczny w Europie oraz potencjalny kryzys żywnościowy w krajach afrykańskich.
- Oba te tematy są związane z sytuacją, z jaką mamy dzisiaj do czynienia w naszej części Europy, kryzysem wywołanym rosyjską agresją na Ukrainę. Rosyjska agresja na Ukrainę, niczym nieuzasadniona, wywołuje niestety bardzo poważny kryzys żywnościowy, jak i bardzo poważny kryzys energetyczny. Dlatego zarówno wsparcie dla Ukrainy w możliwościach eksportowania przez nią produktów rolnych, jak i wsparcie dla krajów Afryki - w pierwszej kolejności dla naszego partnerskiego kraju, jakim jest Nigeria - dla nas jest bardzo ważne, także jako kraju członkowskiego ONZ - mówił prezydent.
Wskazywał, że Polska wie, poprzez swoje doświadczenia, czym jest rosyjska napaść, dlatego wspiera Ukrainę na każdym polu. Zaznaczył, że wspieramy obywateli Ukrainy, którzy uciekli z kraju ogarniętego wojną, a także ukraińską armię, niosąc im pomoc i zaopatrując walczących w uzbrojenie.
Współpraca polsko-nigeryjska
Podczas spotkania podpisano memorandum o współpracy Polski i Nigerii w zakresie rolnictwa. – Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne jeśli chodzi o dostawy Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat – mówił Duda.
– Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać, chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, by na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – podkreślił.
Zdaniem prezydenta Nigerii, choć relacje handlowe między krajami trwają już jakiś czas, nie wykorzystały całego potencjału. Buhari zadeklarował gotowość do pogłębiania przez Nigerię współpracy ekonomicznej, a także współpracy w dziedzinie energetyki, rolnictwa i przetwórstwa.
Wizyta w Nigerii jest pierwszą oficjalną wizytą prezydenta Polski w tym kraju od momentu ustanowienia relacji dyplomatycznych 60 lat temu (PAP).