Polskie magazyny gazu wypełnione już w 100%, ale to wciąż za mało
Polska relatywnie dobrze radzi sobie z magazynowaniem energii, w porównaniu z naszymi europejskimi sąsiadami. Na dzień dzisiejszy nasze magazyny są już w pełni zapełnione gazem. Zapełnione magazyny nie rozwiązują jednak całkowicie problemu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Bezpieczeństwo gazowe Polski
Krajowe magazyny są zapełnione w 100% - przekazała spółka Gas Storage Poland, która jest operatorem magazynów gazu w Polsce.
Pojemność magazynów w obecnym sezonie wynosi 36 410,3 GWh. Odpowiada to 3,2 mld m sześc. gazu.
Natomiast nasz kraj w ciągu roku zużywa 20 mld m sześc gazu. Nie trudno więc dojść do wniosku, że nasze magazyny są relatywnie niewielkie.
Jako, że podczas zimy zużywamy znacznie więcej gazu niż w innych miesiącach, rezerwy te w razie przerwania dostaw, mogą nam wystarczyć na mniej więcej jeden zimowy miesiąc.
Sytuacja w UE
Sytuacja nie wygląda wcale lepiej w innych krajach, nawet najbogatszych – Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Zapasy w Niemczech to 17% zapotrzebowania rocznego. We Francji – 22%. W Hiszpanii czy Portugalii – kilka procent.
W UE magazyny zapełnione są w około 70%. Blok planuje osiągnąć 80% wypełnienie na początku listopada. Nie wszystkie kraje UE posiadają własne magazyny.
„Część z nich (Grecja, Finlandia, Litwa, Malta) będzie mogła wykorzystać własne terminale LNG do sprowadzenia gazu z innych kierunków. Podstawą bezpieczeństwa energetycznego pozostałych państw (Estonia, Luksemburg i Słowenia) będzie efektywna współpraca z pozostałymi państwami członkowskimi i przewidujące zarządzanie konsumpcją gazu w okresie zimowym” – informował niedawno Polski Instytut Ekonomiczny.
Chwalimy się, że mamy zapełnione prawie 100 % magazynów gazu. Tylko, że mamy magazyny na trochę ponad 3 mld m sześc gazu, a zużywamy ok. 20 mld m sześc rocznie. Czyli nasze zapasy to około 15% zużycia. Niemcy zużywają ok. 90 mld m sześć, ale magazynów mają na 22 mld m sześc. Zdolności magazynowe to więc ok. 25%. zużycia. Zatem nawet jak u nas wypełnienie magazynów to niemal 100 %, a w Niemczech 70%, to de facto te zapasy pokrywają tyle samo zapotrzebowania - przekazał podczas wywiadu z gazeta.pl, zarządzający w Polaris FIZ - Dawid Czopek.
Od początku roku dotarło do Polski łącznie 36 dostaw skroplonego gazu. Port w Świnoujściu otrzymał więc więcej gazu niż przez cały ubiegły rok. W 2021 roku liczba odebranych ładunków LNG wyniosła 35.
Prezes PGNiG zapewnia, że wysokie tempo odbioru gazu będzie utrzymane w kolejnych miesiącach.