Polskie więzienia pełne obcokrajowców. Głównie z trzech krajów
Liczba obcokrajowców, który korzystają z uroków polskiego systemu penitencjarnego wciąż rośnie. Obecnie w polskich więzieniach przebywa już dwa razy więcej skazańców z zagranicy, niż w 2020 roku. Wśród nich najwięcej jest obywateli trzech krajów.
Coraz więcej zagranicznych skazańców
Jak wynika z przytoczonych przez Rzeczpospolitą statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, pod koniec 2020 roku w polskich więzieniach siedziało 1267 obcokrajowców. Tymczasem obecnie ma ich już być 2407. To niemal dwukrotny wzrost zanotowany w przeciągu czterech lat, a największy skok miał miejsce w ciągu ostatniego roku. Najliczniejszą grupę wśród zagranicznych skazańców stanowią Ukraińcy, Gruzini i Białorusini.
Z dwutlenku węgla stworzyli… masło. Syntetyczna żywność nadchodziPrzede wszystkim wypadki drogowe
Według opublikowanych danych, w polskich więzieniach najwięcej obywateli innych krajów odsiaduje wyroki za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, czyli wypadki drogowe. W dalszej kolejności są rozboje oraz pobicia, a także zabójstwa.
Najliczniejszą grupą obcokrajowców stanowią Ukraińcy – 1261. Pod względem liczebności daleko za nimi są Gruzini – 330 i Białorusini – 146. W polskich zakładach karnych przebywa też po jednym obywatelu z krajów takich jak Rwanda, Senegal, Palestyna, Jordania, Maroko i Finlandia.
Reprezentacja Polski
W rozmowie z Rzeczpospolitą kryminolog prof. Brunon Hołyst przyznał, że wielu obcokrajowcom ciężko się zaadoptować do warunków panujących w kraju, do którego przybywają i jest to światowy trend.
Trafia do nas najbiedniejsza grupa cudzoziemców, którym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości – mówił prof. Brunon Hołyst.
Według naukowca, pierwsza emigracja do Polski to byli ludzie zamożni. Obecnie trafiają do nas osoby coraz uboższe, których trudna sytuacja nierzadko popycha do popełniania przestępstw.
Dla porównania Polacy są drugą najliczniejszą grupą wśród obcokrajowców skazywanych w Anglii i Walii. Polacy stanowią 9 proc. skazanych cudzoziemców. Najliczniejsi są obywatele Albanii – 13. Proc.