Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polskie wojsko wezwie jeszcze w tym roku. Za odmowę 3 lata więzienia
Natalia Ziółkowska
Natalia Ziółkowska 03.09.2024 11:38

Polskie wojsko wezwie jeszcze w tym roku. Za odmowę 3 lata więzienia

Polskie Wojsko
fot. VYACHESLAV PROKOFYEV/AFP/East News/Piotr Molecki

Konflikt zbrojny toczący się za naszą wschodnią granicą nie ustaje. Wojsko polskie wezwie 200 tys. osób na obowiązkowe ćwiczenia. Ci, którzy się nie stawią, mogą otrzymać karę grzywny bądź — nawet — karę pozbawienia wolności do lat 3. Podpowiadamy, kogo to dotyczy

Dobrowolna służba wojskowa to... obowiązek?

W br. w sumie 200 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób przeniesionych do rezerwy (niebędących żołnierzami rezerwy) otrzyma wezwanie na ćwiczenia. Jak podaje Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie celem wezwania jest podtrzymanie, a nawet polepszenie, kondycji, wyszkolenie, a także nauka nowych umiejętności. Wyjaśnia, że ponieważ technika wojskowa jest na bieżąco modernizowana, wdrażanie i edukowanie w zakresie jej wykorzystywania jest dla żołnierzy rezerwy niezbędne.

Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, skierowaną do osób niezwiązanych — jak dotąd — z siłami obronnymi. Za jej sprawą ochotnicy mają możliwość odbycia kompleksowego przeszkolenia wojskowego, by w przyszłości zasilić rezerwy lub wstąpić do armii zawodowej. Jednakże osoby po kwalifikacji wojskowej oraz te, które złożyły przysięgę, muszą się liczyć z tym, że nawet jeżeli nie są zainteresowane zawodową służbą w wojsku, nałożony zostanie na nich obowiązek szkoleń wojskowych na żołnierzy pasywnej rezerwy.

Ukraińcy pozwalają sobie na coraz więcej. Wśród nich ochotnicy z Polski Trwa masowa ewakuacja. Ludzie pozostawieni sami sobie, błagają Putina o pomoc

Ćwiczenia wojskowe dla osób do 63 r.ż.

Wiek powoływanych na ćwiczenia żołnierzy rezerwy określany jest przez Ustawę o powszechnym obowiązku obrony.


Na ćwiczenia wojskowe są powoływane osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski i podoficerski – 63 roku życia


– czytamy na stronie Wojska Polskiego.


Czy szkolenia wojskowe są obowiązkowe? Tak. Co więcej, rezerwista, który na wspomniane ćwiczenia się nie stawi, musi się liczyć z prawnymi następstwami wynikającymi z art. 144 § 1 Kodeksu Karnego. To pozbawienie wolności do lat 3 lub grzywna.
Art. 144. [Uchylanie się od odbywania służby wojskowej]
 

Obowiązkowo, ale z wypłatą, wyżywieniem i darmowym zakwaterowaniem

Ćwiczenia wojskowe są obowiązkiem, ale nie działalnością charytatywną. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stopnia etatowego stanowiska służbowego zajmowanego przez żołnierza rezerwy. Dodatkowo każdy żołnierz otrzymuje umundurowanie, wojskowe wyposażenie oraz bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną. A także, jeśli podróż nie odbywa się w granicach miejscowości, zwrot kosztów dojazdu do jednostki wojskowej środkami publicznego transportu zbiorowego.

Bywa również, że powołany żołnierz rezerwy świadczy usługi niezwiązane z wojskową służbą. W ten czas jego aktualny pracodawca zobowiązany jest do udzielenia mu bezpłatnego urlopu, obejmującego czas ćwiczeń wojskowych. Jeśli nie wypłaci za ten okres wynagrodzenia, żołnierzowi przysługuje świadczenie rekompensujące utracone zarobki.