Premier podjął ważną decyzję. Ważą się losy największych prywatnych mediów w Polsce
Premier Donald Tusk podjął decyzję o ochronie dwóch polskich grup medialnych przed przejęciem. W ten sposób chce zapobiec zewnętrznym wpływom na sytuację wewnętrzną i takie kształtowanie opinii publicznej, by popularność zyskiwały ruchy konserwatywne w Europie, m.in. Prawa i Sprawiedliwości.
Donald Tusk zdecydował: prywatne polskie media będą firmami strategicznymi
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów potwierdziła, że grupy TVN i Polsat waz z należącymi do nich mediami zostaną wpisane do wykazu firm strategicznych. Znajdują się na niej te podmioty, których przejęcie stanowiłoby zagrożenie dla Polski poprzez poddanie się zewn. wpływom w kwestiach strategicznych.
W przypadku mediów chodzi przede wszystkim o wpływ na wyniki wyborów. Przykład z Rumunii, gdzie za sprawą raportu o operacjach dezinformacyjnych ze strony Rosji unieważniono pierwszą turę wyborów prezydenckich, pokazuje, że zagrożenie jest realne. Przejęcia mediów mogą być wykorzystywane dla działań zgodnych z racją stanu państw mających wobec RP wrogie zamiary.
Rząd zlikwiduje CBA. Jest data. Wiadomo, kto przejmie obowiązki służb Rosja znika z polskich stacji. Przygotuj się, na dniach "trzęsienie ziemi"Na TVN i Polsat apetyt miała europejska prawica, także ta sympatyzująca z Rosją
Tajemnicą poliszynela jest jednak, że Donald Tusk obawia się, że prywatne media w Polsce zostaną przejęte przez środowiska przychylne opozycji, Prawu i Sprawiedliwości. Premier dopatruje się w tym wpływów rosyjskich. Chodzi przede wszystkim o TVN, który należy do amerykańskiej korporacji Warner Bros. Discovery, jednak miał zostać sprzedany.
Według informacji przekazanych w programie "Stan Wyjątkowy" grupa TVN ma ciążyć portfolio szukającemu oszczędności Warner Bros. Discovery. Nad przejęcie mediów dotąd jednoznacznie krytycznych wobec europejskich środowisk konserwatywnych miały ostrzyć sobie zęby węgierska telewizja TV2 sympatyzująca z Viktorem Orbanem oraz fundusz inwestycji PFF należący do Renaty Kellnerovej, Czeszki plasującej się na 104. miejscu listy najbogatszych osób na świecie Forbesa.
Według dziennikarzy Onetu najbardziej prawdopodobna miałaby być opcja, w której Węgrowie i Czesi podzielą się dotąd jednoznacznie proamerykańską i promującą wartości neoliberalne stacją TVN. Teraz wiemy już jednak, że tak się nie stanie za sprawą decyzji Donalda Tuska, który mógłby być atakowany przez nowe władze stacji. Niepokoją zwłaszcza powiązania z przychylnym wobec Moskwy Viktorem Orbanem.
TVN i Polsat w towarzystwie spółek energetycznych i telekomunikacyjnych
Wpisanie TVN-u i Polsatu do wykazu firm strategicznych odbędzie się poprzez wydanie rozporządzenia rady ministrów. W efekcie każda zmiana właściciela tych mediów będzie musiała zostać w pierwszej kolejności zatwierdzona przez polski rząd.
Polsat i TVN znajdą się tym samym w towarzystwie takich chronionych przedsiębiorstw jak Grupa Azoty, KGHM Polska Miedź, Orlen, Polkomtel czy Tauron Polska Energia.