Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Prezydent Duda właśnie podpisał ustawę, chodzi o ważny zasiłek. Jest mniej warunków do spełnienia
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 13.04.2025 22:59

Prezydent Duda właśnie podpisał ustawę, chodzi o ważny zasiłek. Jest mniej warunków do spełnienia

prezydent Andrzej Duda
Fot. Adam Burakowski/East News

Prezydent Duda właśnie podpisał dwie ustawy, które wprowadzają istotne zmiany w prawie pracy. Podniesiony został również jeden z zasiłków, który pobiera coraz więcej Polaków. Celem wprowadzenia tych regulacji było między innymi zmniejszenie biurokracji czy zautomatyzowanie usług oferowanych przez urzędy państwowe. Rządowa reforma jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy

Na stół prezydenta trafiły niedawno dwie ustawy, które Sejm zatwierdził pod koniec marca. Andrzej Duda podpisał oba te dokumenty, o czym w piątek 11 kwietnia poinformowała jego kancelaria. Jedna z reform zastąpi dotychczasową regulację, która obowiązywała przeszło 20 lat. Nowe przepisy będą mieć oddziaływanie zarówno na Polaków jak i na obcokrajowców. 

W komunikacie Kancelarii Prezydenta RP czytamy:

W dniu 10 kwietnia 2025 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał:

  • Ustawę z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 
  • Ustawę z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia.

Regulacja wprowadza szereg narzędzi, które mają pomóc osobom zmagającym się z trudnościami na rynku pracy. W związku z tym wzrośnie jeden z zasiłków, a procedury jego przyznawania zostaną uproszczone. 

Andrzej Duda
Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 marca 2025 o rynku pracy i służbach zatrudnienia, fot. Wojciech Olkusnik/East News

ZOBACZ TEŻ: Komisja Europejska zapowiada interwencję w Polsce. Zagrożenie dla mieszkańców: "Środki nadzwyczajne" w dwóch województwach

Patryk Wołosz, Donald Trump
Rząd dzieli Polaków. Oni zapłacą mniej
Ci Polacy mogą liczyć na rekordowe dodatki z ZUS. To nawet kilka tysięcy złotych co miesiąc Ważny komunikat resortu finansów, będą nowe obowiązki. Nadchodzą zmiany dla tysięcy Polaków

Reforma rynku pracy zatwierdzona. Co z bezrobotnymi?

Celem reformy runku pracy, którą wdraża reforma z 20 marca 2025 roku, która właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda, jest między innymi udoskonalanie publicznych służb zatrudnienia, zwiększanie form aktywizacji zawodowej oraz podnoszenie kwalifikacji kadr gospodarki. 

Celem wdrażanej reformy jest zwiększenie poziomu zatrudnienia w Polsce, przede wszystkim na miejscach pracy wysokiej jakości oraz dostosowanie potencjału kadrowego Polski do potrzeb gospodarki, przechodzącej zmiany strukturalne wynikające z postępu technologicznego i cyfrowego, transformacji energetycznej i procesów demograficznych. Ustawa wypełnia założenia Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i stanowi realizację części kamienia milowego "Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy" — czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. 

W te założenia wpisuje się poprawa efektywności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia osób wcześniej bezrobotnych, zwiększenie mobilności osób szukających pracy, skrócenie czasu poszukiwania zatrudnienia oraz lepsza pomoc rodzinom i osobom, które właśnie powracają na rynek pracy np. po urodzeniu dziecka czy zakończeniu opieki nad osobą zależną. 

praca
zmiany w urzędach pracy, fot. studioroman/Canva

Dla wielu Polaków kluczową zmianą będzie zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych, oraz aktualizacja przepisów dotyczących zasad przyznawania tego wsparcia. Ponadto usługi świadczone przez urzędy pracy mają być zautomatyzowane i unowocześnione. Natomiast osoby posiadające dzieci powinny zainteresować się zapisem, który stawowi, że wyłączono z definicji dochodu do celów pomocy społecznej świadczeń z programu “Aktywny rodzic”. A zatem teraz otrzymywanie tych funduszy nie będzie mieć wpływu na prawo do uzależnionych od dochodu środków płynących z pomocy społecznej. 

Wzrasta zasiłek dla bezrobotnych Polaków

Jednym z ważniejszych zapisów ustawy o rynku pracy jest zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych. Dotychczas osoby, które przepracowały mniej niż 5 lat, otrzymywały 80 procent wyznaczonej kwoty. Regulacja znosi wymóg tego stażu, a więc bez względu na przepracowany czas będzie się otrzymywać pełną kwotę świadczenia. Oprócz tego została podniesiona wysokość dodatku motywacyjnego dla pracowników PSZ oraz OHP z 600 zł do 1000 zł. Natomiast przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby powyżej 50. roku życia, mogą otrzymać dofinansowanie maksymalnie do 50 procent minimalnego wynagrodzenia. 

Jeśli zaś chodzi o zmiany bardziej logistyczne, dzięki ustawie osoby bezrobotne będą mogły zarejestrować się w urzędzie pracy odpowiednim co do miejsca faktycznego zamieszkania, a nie jak to było do tej pory — zameldowania. Z kolei Indywidualny Plan Działania będzie teraz trwożony, dla osób, które są zarejestrowane w urzędzie dłużej nić 120 dni oraz dla tych poniżej 30 roku życia. 

Reforma uruchamia program “staż plus”, który zapewni stypendia dla osób na stażu oraz premie dla pracodawców. Ten element ustawy ma ułatwić zdobywanie kwalifikacji zawodowych. Z tej samej dziedziny działań jest również pożyczka edukacyjna w wysokości 400 procent przeciętnego wynagrodzenia. Te pieniądze będą mogły zostać przeznaczone na pokrycie kosztów dodatkowych kursów, studiów podyplomowych oraz na kontynuacje nauki w innych formach. Ustawa zakłada, że po spełnieniu określonych warunków możliwe będzie umorzenie 20 procent zobowiązania. 

Ustawa o rynku pracy adaptuje dotychczasowe rozwiązania i wprowadza do nich pewne modyfikacje. Pojawiają się również zupełnie nowe narzędzia, ułatwiające poszukiwanie pracy. Wszystko po to alby dostosować procedury do aktualnych potrzeb.