Prezydent podpisał specjalną ustawę. Dotyczy Białorusinów
We wtorek 16 listopada prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę z dnia 14 października 2021 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi dotyczącą zabezpieczeń społecznych.
Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, podpisana została w Warszawie dnia 13 lutego 2019 roku. Przedwczorajszy podpis Andrzeja Dudy umożliwi jej ratyfikowanie.
Umowa między Polską i Białorusią
W myśl ustawy osoby będące obywatelami jednego z państw, mają pełne prawo pobierania świadczeń w państwie, w którym żyją i pracują.
Przykładowo Białorusin pracujący w Polsce przy odprowadzaniu składek ZUS ma prawo do późniejszej emerytury wypłacanej przez zakład nawet jeśli na po ukończeniu pracy przeprowadził się na Białoruś. Po stronie polskiej wyłączono z umowy jedynie zasiłki dla bezrobotnych.
Mowa też w ustawie o zasadzie równego traktowania, zasadzie zachowania praw nabytych, zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia.
Co obejmuje umowa?
Umowa przewiduje objęcie zakresem przedmiotowym świadczeń pieniężnych z tytułu:
1. utraty zatrudnienia (zasiłki dla bezrobotnych)
2. choroby i macierzyństwa (zasiłki chorobowe, macierzyńskie)
3. starości (emerytury)
4. niezdolności do pracy (renty)
5. wypadków przy pracy i chorób zawodowych (renty, odszkodowania, świadczenia z tytułu czasowej niezdolności do pracy)
6. śmierci (renty rodzinne, zasiłki pogrzebowe).
Ustawa o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2019 roku wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia - czytamy na stronie prezydenta.
Ratyfikacja umowy a kryzys na granicy
Fakt ratyfikacji umowy może znacznie ocieplić stosunki między Warszawą a Mińskiem. Wielu Białorusinów pracuje i studiuje w Polsce, a możliwość podejmowania pracy w naszym kraju z gwarancjami socjalnymi da większą stabilność naszym wschodnim sąsiadom.
Ponatdo władze w Mińsku mogą teraz przedstawić ją jako sukces w negocjacjach z Polską i zapewnienie swoim obywatelom lepszych warunków bytu. To przekłada się na umocnienie reżimu Łukaszenki na wewnętrznej scenie politycznej.