Prezydent podpisał ustawę. Będą dodatki do emerytur dla dużej grupy zawodowej
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą dodatków dla pracowników Ochotniczej Straży Pożarnej. Mogą liczyć na wyższe emerytury.
Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. została podpisana przez Andrzeja Dudę. Dokument reguluje dotychczasowe przepisy dotyczące funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej. Przewiduje także dodatki do emerytur dla strażaków.
Dodatki do emerytury
"Strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej w wysokości 200 zł miesięcznie.
Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który:
a) czynnie, uczestniczył, co najmniej raz w roku, w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych: w przypadku mężczyzn – przez co najmniej 25 lat, a w przypadku kobiet – przez co najmniej 20 lat;
b) osiągnął w przypadku mężczyzn – 65. rok życia, w przypadku kobiet – 60. rok życia." - czytamy z ustawie.
Renty i odszkodowania dla strażaków
Dodatki do emerytur, to jednak nie wszystko. Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych zakłada także sprawniejsze wypłacanie rent i odszkodowań dla strażaków, którzy podczas interwencji doświadczyli uszczerbków na zdrowiu.
"Strażakowi ratownikowi OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu lub w drodze do siedziby ochotniczej straży pożarnej i doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu przysługuje:
1) jednorazowe odszkodowanie w razie doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu;
2) renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy;
3) odszkodowanie z tytułu szkody w mieniu."
Ustawodawca zadbał także, aby strażacy ochotnicy otrzymali ekwiwalent pieniężny i zwolnienie od świadczenia pracy:
"Strażakowi ratownikowi OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu i doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, za czas niezdolności do pracy, za który nie zachował prawa do wynagrodzenia, nie otrzymał zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje, na jego wniosek, rekompensata pieniężna. Z tytułu uczestnictwa w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu, strażak ratownik OSP otrzymuje, niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia, ekwiwalent pieniężny."
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. poza "art. 43, który wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2022 r., który dotyczy wprowadzenia łagodniejszych wymagań umożliwiających uzyskanie statusu organizacji publicznego przez ochotnicze straże pożarne w trybie określonym w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 z późn. zm.)".