Programy do fakturowania – czy warto z nich korzystać?
Fakturowanie – co musisz wiedzieć
Fakturowanie polega na wystawieniu dokumentu, który potwierdza dokonanie sprzedaży towaru lub usługi. Warto dodać, że taki dokument może posiadać formę papierową lub elektroniczną. Jednak w przypadku faktury elektronicznej należy wcześniej uzyskać zgodę odbiorcy. Art. 106e. ustawy o podatku towarów i usług określa obowiązkowe elementy, jakie powinna zawierać faktura. Są to między innymi:
data wystawienia faktury,
kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a,
numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest identyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej oraz pod którym otrzymał towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b,
data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi albo data otrzymania zapłaty, o ile jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
nazwa towaru lub usługi,
miara i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
cena jednostkowa netto towaru lub usługi bez kwoty podatku,
kwota wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,
wartość netto dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku,
stawka podatku,
suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
kwota należności ogółem.
Faktury wystawia się zwykle w co najmniej dwóch egzemplarzach. Jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.
Terminy wystawiania faktur
Fakturowania zwykle dokonuje się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Jednak w określonych sytuacjach czas na wystawienie faktury może ulec wydłużeniu. Fakturę wystawia się nie później niż:
30. dnia od dnia wykonania usługi w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych,
60. dnia od dnia dostawy książek drukowanych – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów,
90. dnia od dnia wykonania czynności polegających na drukowaniu książek – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów.
Fakturowania należy dokonać z upływem terminu płatności w przypadku:
dostawy lub dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
świadczenia usług telekomunikacyjnych, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
stałej obsługi prawnej i biurowej.
Faktura korygująca
Zgodnie z art. 106j ustawy o podatku towarów i usług, jeśli po fakturowaniu udzielono obniżki w formie rabatu, upustu lub obniżki cen, dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, podwyższono cenę lub jeśli nastąpiła pomyłka w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, należy wystawić fakturę korygującą, która powinna zawierać:
wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" lub wyraz "KOREKTA",
numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca,
przyczynę korekty,
jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej.
Ponowne wystawienie faktury
Jeśli dokonaliśmy fakturowania, a faktura ulegnie zniszczeniu, zawsze możemy wystawić drugą fakturę. Podatnik lub nabywca może ponownie wystawić fakturę na wniosek drugiej strony, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy/podatnika. Taki dokument musi zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jego wystawienia.