Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polak stworzył niezniszczalny materiał. Teraz może go wykorzystać wojsko
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.07.2020 02:00

Polak stworzył niezniszczalny materiał. Teraz może go wykorzystać wojsko

Polski naukowiec jest jednym z twórców niedającego się przeciąć materiału Proteus.
pxhere.com, CC0

Czy Proteus jest niezniszczalny?

Jak donosi Rzeczpospolita, naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Durham wynaleźli materiał, którego nie da się przeciąć. Nowy materiał nazwano Proteus i jest o 85% mniej gęsty od stali. Mimo to nie bylibyśmy w stanie przeciąć go piłą, szlifierką czy za pomocą wiertarki. Zastosowanie Proteusa jest póki co kwestią otwartą, jednak już teraz wiadomo, że można będzie go wykorzystać do produkcji zabezpieczeń dla rowerów. Na czele projektu, w wyniku którego powstał ten niezwykły materiał, stoi polski naukowiec Stefan Szyniszewski. Szyniszewski jest adiunktem mechaniki stosowanej na wydziale inżynierii Uniwersytetu Durham oraz absolwentem Politechniki Warszawskiej.

Jak czytamy w opublikowanym w poniedziałek (20.07) artykule, którego współautorem jest Szyniszewski, naukowcy stworzyli materiał, który jest "zarówno wysoko odkształcalny, jak i ultra-odporny na punktowe obciążenia dynamiczne". Naukowcy przyrównują materiał do struktury galarety. "Zasadniczo przecinanie naszego materiału przypomina przecinanie galarety wypełnionej bryłkami" - czytamy słowa Szyniszewskiego na stronie scitechdaily.com. Ostrze może wniknąć w materiał, jednak gdy napotka bryłki czy drobne cząsteczki (w przypadku Proteusa - ceramiczne kulki), te zaczynają wibrować, co skutkuje zniszczeniem ostrza. W podobny sposób worek z piaskiem zatrzymałby wystrzelony pocisk. 

Jak podaje Rzeczpospolita, inspiracją dla tego rozwiązania były mechanizmy zaobserwowane w naturze - twarda struktura skórki grejpfruta oraz odporne na pękanie powłoki skorup mięczaków aragonitowych. Naśladowanie mechanizmów odnajdywanych u roślin i zwierząt to biomimikra. Jest ona powszechnie stosowane przez naukowców. Jak dowiadujemy się z portalu progg.eu, autorką terminu biomimikra jest Janine M. Benyus. Wśród przykładów tej procedury, jakie przytacza Benyus w swojej książce na ten temat, znajdujemy budynki energooszczędne naśladujące kopce termitów czy gumowe przyssawki wzorowane na przyssawkach ośmiornicy.

Proteus może posłużyć wojsku

Jak wskazuje Rzeczpospolita, pojawiły się już koncepcje, żeby Proteus wykorzystywany był także przez wojsko. Proteus mógłby posłużyć do produkcji nowoczesnego, kuloodpornego uzbrojenia, jak również znaleźć szersze zastosowanie w branży ochrony i bezpieczeństwa. Jak podaje scitechdaily, Proteus może znaleźć użytek w wytwarzaniu materiałów ochronnych dla osób stosujących w pracy ostre narzędzia. Aktualnie naukowy oczekują na przyznanie patentu na ich wynalazek i snują plany współpracy z partnerami z sektora przemysłowego.