Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przekop Mierzei Wiślanej bez bursztynowej bomby. Miały być tony, nie będzie nic
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 14.04.2021 02:00

Przekop Mierzei Wiślanej bez bursztynowej bomby. Miały być tony, nie będzie nic

Wydobycie bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej całkowicie nieopłacalne
Lech Darski, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Przekop Mierzei Wiślanej miał przynieść do budżetu ogromne zyski. Mimo że od początku pomysł był niezwykle kontrowersyjny, rządzący zapewniali, że z tych terenów będzie można pozyskać aż 7 ton złota Bałtyku. Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała ambitne plany. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego wydobycie bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej jest nieopłacalne

  • Jakie złoża są dostępne na terenie przekopu

  • Jaką decyzję podjęty w związku z wydobyciem

Przekop Mierzei Wiślanej bez skarbu

Przekop Mierzei Wiślanej miał być miejscem wydobycia aż 7 ton bursztynu, podawało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wydobyty jantar miał przynajmniej częściowo zwrócić koszty przekopu.

Każda kolejna informacja o szacunkach dotyczących skarbu wydobywanego w przekopie Mierzei Wiślanej była jednak coraz niższa. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wyjaśniło w końcu, że owszem, bursztyn, w ilości aż 6,9 ton, owszem, znajduje się na terenie Mierzei Wiślanej, ale na całej jej długości, a nie tylko w miejscu przekopu, gdzie złoża są tylko dwa - jedno 900-kilogramowe, a drugie 500-kilogramowe.

17 kilogramów bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej

W lutym bieżącego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało, że jak dotąd udało się wydobyć 17 kilogramów. Mimo że bursztynu można byłoby pozyskać więcej, przedsięwzięcie nie jest w żadnym stopniu opłacalne.

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury sam przyznał ostatnio w odpowiedzi na poselską interpelację, że analizy pokazały, że pozyskanie bursztynu z terenu przekopu Mierzei Wiślanej jest nieopłacalne.

Wiceminister Gróbarczyk wskazął również, że inwestor - Urząd Morski w Gdyni po rozważeniu szacunków dotyczących wydobycia bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej, zdecydował, by zrezygnować z wykonywania jakichkolwiek prac związanych z wydobyciem jantaru.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: