BiznesINFO.pl
Prezydent podpisał ustawę z ważnymi zmianami dla pieszych i kierowców.  Przepisy wejdą w życie za blisko 3 miesiące

Wikipedia/Piotr Biegała

Nowelizacja prawa drogowego podpisana. Spore zmiany dla pieszych i kierowców

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowela zawiera bardzo istotne zmiany zarówno dla kierowców jak i pieszych. Warto się zapoznać z nowymi przepisami, bo wejdą w życie już za niecałe trzy miesią

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym

  • Jakie zmiany będą dotyczyć kierowców i pieszych

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

Nowe przepisy dla kierowców i pieszych

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nie tylko ustawę w sprawie czternastej emerytury, ale też nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wiążą się z bardzo istotnymi zmianami zarówno dla kierowców jak i pieszych.

Jeden z przepisów zakłada, że kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych, będą musieli zachować większą ostrożność niż dotychczas, zaś piesi będą mieli większe przywileje niż do tej pory.

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącego na to przejście – czytamy w przepisie, którego treść przywołuje serwis autokult.pl.

Portal przypomina, że dotychczas piesi mieli pierwszeństwo dopiero w momencie, gdy znajdowali się na przejściu. Piesi po wejściu w życie noweli będą mieli pierwszeństwo przed wszystkim pojazdami. Wyjątkiem będzie tramwaj.

Politycy uzasadniali wprowadzenie zmian w tym zakresie koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa na drogach,  a jako argument na ich rzecz przywoływali fakt, iż podobne przepisy z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej.

Nowe przepisy to dla pieszych jednak nie tylko przywileje. Wchodząc na pasy i na samych pasach nie będą już mogli korzystać z urządzeń elektronicznych, które ograniczają im możliwość obserwacji sytuacji na drodze. Skończyć się zatem będą musiały sytuacje w których piesi wykorzystują postój na przejściu np. na pisanie SMS-ów.

Dla kierowców – poza zmianami na przejściu dla pieszych – istotna jest jeszcze inna informacja mająca związek z nowymi przepisami. Chodzi o ujednolicenie prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia do 50 km./h. Dotychczas w godzinach 23.00 – 5.00 w obszarze zabudowanym można było poruszać się z prędkością 60 km/h.

Nowe przepisy od 1 czerwca

Inna ważny przepis, który wprowadza nowela dotyczy minimalnego odstępu między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. Na drodze ekspresowej i autostradzie jak podaje autokult.pl minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu powinien wynosić co najmniej połowę wartości w metrach prędkości, z jaką porusza się dany samochód. W praktyce oznacza to, że jeśli kierowca porusza się z prędkością 100 km/h, to odległość od poprzedzającego pojazdu powinna wynosić 50 metrów.

Zmian jak widać sporo. Będziemy o nich przypominać, gdyż wejdą one w życie już za niecałe trzy miesiące, a konkretnie w Dzień Dziecka, czyli dokładnie 1 czerwca.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >