BiznesINFO.pl
Przepisy drogowe zmienią się 1 czerwca

Pixabay/MarcoSalento

1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy drogowe. Piesi będą mieć pierwszeństwo przed pasami

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Przepisy drogowe zmienią się już 1 czerwca. Zmiany będą dotyczyły wszystkich, dlatego warto się z nimi zapoznać. Najważniejsze dotyczą przechodzenia przez pasy i jazdy autostradami i drogami ekspresowymi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie przepisy ruchu drogowego się zmienią

  • Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

  • Jak zmienią się limity prędkości

Przepisy drogowe zmienią się 1 czerwca

Przepisy ruchu drogowego mają zmienić się 1 czerwca. Podczas posiedzenia Sejmu w czwartek posłowie przyjęli poprawkę Senatu, która doprecyzowuje przepis dotyczący zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, które mogą rozpraszać pieszych podczas przechodzenia przez pasy.

Zgodnie z poprawkami Senatu zakaz nie będzie obowiązywał tylko podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, ale także w momencie wchodzenia na pasy.

Bezwzględne pierwszeństwo

Od czerwca piesi zyskają pierwszeństwo jeszcze zanim wejdą na pasy. Jedynymi pojazdami, które nie będą musiały ustępować pierwszeństwa pieszym, będą tramwaje, o co wcześniej apelowano do rządu. Kiedy projekt zmiany przepisów ruchu drogowego się ukazał, motorniczy zwracali uwagę, że bezwzględne pierwszeństwo pieszych, również przed tramwajami, będzie wiązało się ze stwarzaniem niebezpiecznych sytuacji. Droga hamowania tramwajów jest długa, a gwałtowne manewry narażają dodatkowo pasażerów.

“Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście” - czytamy w znowelizowanej ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Zmiany na autostradach i drogach ekspresowych

Kolejną zmianą, która wejdzie w życie, jest zakaz jazdy na tzw. zderzak, czyli jechanie w bardzo bliskiej odległości za samochodem nas poprzedzającym. Odstęp między samochodami będzie musiał wynosić teraz w metrach połowę prędkości, z jaką porusza się samochód. Oznacza to, że jadąc maksymalną prędkością na autostradzie (140 km/h), powinniśmy zachować dystans za samochodem nas poprzedzającym długości 70 metrów.

Oprócz tego ujednolicona zostanie dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym. Na tych jezdniach nie będzie można jeździć już 60 km/h. Ograniczenie do 50 km/h będzie obowiązywało całą dobę.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >