Przepisy o nietrzeźwych sprawcach wypadków do zaostrzenia. Rząd nie będzie miał litości
Tragedia w okolicach Stalowej Woli, wskutek której przez pijanego kierowcę doszło do osierocenia trójki małych dzieci spowodowała, że rząd planuje zaostrzenie przepisów dla nietrzeźwych sprawców wypadków komunikacyjnych. Osoby te będą musiały płacić alimenty rodzinie ofiar.
Z tego artykułu dowiesz się:
Po tragedii w Stalowej Woli rząd szykuje zaostrzenie przepisów dla pijanych sprawców wypadków
Osoby te będą musiały płacić alimenty rodzinie ofiar
Ile wypadków spowodowali w zeszłym roku pijani kierowcy
Spowodowałeś po pijaku wypadek? Będziesz płacił alimenty
Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. W sobotę pobliżu Stalowej Woli doszło do wypadku, który spowodował pijany kierowca. Zginęło w nim młode małżeństwo, które pozostawiło trójkę małych dzieci (w wypadku ocalał podróżujący z rodzicami 2,5 latek, jego zdjęcie zrobione na miejscu tragedii szybko obiegło całą sieć).
Tragedia poruszyła również rządzących, którzy postanowili zmienić przepisy, tak, by z jednej strony zaostrzyć konsekwencje dla sprawców tragedii, a z drugiej strony nie pozostawić samemu sobie bliskich ofiar.
O szczegółach zmian poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu podkreślił, że nietrzeźwi sprawcy wypadku będą ponosić nie tylko odpowiedzialność karną, ale też będą zobowiązani do płacenia alimentów "osobom, które pozostały przy życiu - osobom z rodziny, osobom poszkodowanym".
Morawiecki podkreślił, że Polacy muszą mieć jasność iż każdy, kto pod wpływem alkoholu siada za kierownicę, to "potencjalnie ktoś, kto może doprowadzić do zabicia innych osób".
Premier poinformował również o przyznaniu specjalnej renty dla dzieci rodziców, którzy zginęli w sobotnim wypadku w okolicach Stalowej Woli.
Pijani kierowcy spowodowali ok. 2 tys. wypadków
Z przywołanych przez serwis autokult.pl danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w zeszłym roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali nieco ponad 2 tys. wypadków. Zginęło w nich prawie 300 osób (to co dziesiąta ofiara wszystkich śmiertelnych zdarzeń drogowych). Niemal dwie trzecie pijanych sprawców wypadków to kierowcy aut osobowych. Najczęściej są to osoby młode (w wieku od 25 do 39 lat), zaś do tragedii najczęściej dochodzi w miesiącach wakacyjnych. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]