Raport “Reskilling Pracowników”. Premiera już 31 stycznia na GPW
Reskilling, upskilling, outplacement to główne trendy rynku pracy na najbliższe lata. Jakim wyzwaniom muszą sprostać firmy oraz pracownicy, aby utrzymać się na rynku? Kierunki i odpowiedzi w kontekście rozwoju zawodowego oraz stabilności zatrudnienia wskaże „Wielki reset umiejętności”, czyli raport nt. reskillingu pracowników autorstwa Future Collars i ICAN Institute. Raport zaprezentowany zostanie 31 stycznia 2023 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Premiera raportu
Publikacja jest pierwszym kompleksowym ujęciem zagadnień dotyczących wypełnienia luki kompetencyjnej firm, a także podsumowaniem dyskusji wokół kluczowych dla Polski wyzwań związanych z brakiem specjalistów IT na polskim rynku pracy.
– Głównym celem naszego opracowania jest edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Zależy nam, by wyjaśnić skomplikowane zagadnienia dotyczące reskillingu, przybliżyć je możliwie najszerszemu gronu w sposób przystępny, ale też nie nadmiernie uproszczony. Innymi słowy, chcemy omówić i zdiagnozować największe wyzwania rynku pracy, rewolucji technologicznej oraz zaproponować najlepsze rozwiązania, jak się z nimi uporać – wyjaśnia Beata Jarosz, CEO Future Collars.
Premiera raportu wpisuje się w kierunek nadany przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która ogłosiła rok 2023 „Europejskim Rokiem Umiejętności”. Co będzie oznaczać, że pojawią się na rynku możliwości i inicjatywy, które przełożą się na osiągnięcia celów określonych w dekadzie cyfrowej: 80 % Europejczyków z podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi i 20 mln Specjalistów ICT do 2030 roku.
Autorzy raportu, Future Collars we współpracy z ICAN Institute – mają na celu, aby publikacja stała się jednym, z najważniejszych dokumentów budujących świadomość transformacji technologicznej. Publikacja skierowana jest nie tylko dla kadry zarządzającej czy działów HR, ale dla każdego, komu zależy na rozwoju zawodowym i osobistym oraz zagwarantowaniu stabilnej pozycji na rynku pracy przyszłości.
Ekspercki wkład
Raport wzbogacony został opiniami, komentarzami, a także przykładami dobrych praktyk takich ekspertów jak: Ignacy Święcicki (Kierownik zespołu gospodarki Cyfrowej, Polski Instytut Ekonomiczny); dr Małgorzata Bonikowska (prezes THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych); Agnieszka Kulikowska (Starsza Partnerka w Page Executive i Członki Zarządu Michael Page); Małgorzata Lelińska (Dyrektorka Departamentu Funduszy Unijnych i Edukacji Cyfrowej, Konfederacja Lewiatan); Ewa Małyszko (Prezes PFR TFI); Tina Sobocińska (HR4future Founder & HR Strategic Advisor, edukatorka i mentorka); Paulina Król (Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs); Paweł Kubisiak (redaktor naczelny MIT Sloan Management Review Polska); Tammy Thieman (globalny kierownik programu Career Choice, Amazon); Magdalena Nowicka (wiceprezeska zarządu BNP Paribas Bank Polska); Ewa Krupa (Culture & Development Director, Orange).
Tak szerokie grono zaangażowanych pozwoliło nie tylko uchwycić trendy i spojrzeć na reskilling z ma kro i mikro perspektywy, ale również ustalić priorytety na nadchodzące lata, takie jak m.in. transformacja technologiczna, uporządkowanie rynku pracy w branży IT, pokazanie korzyści programów Reskillingowych etc.
– Po raz pierwszy zaprezentujemy raport “Reskiling pracowników” wszystkim zainteresowanym przebranżowieniem w każdym sektorze gospodarki. Jest to pierwszy tego typu raport, który pojawi się w przestrzeni publicznej. Odbiorcy znajdą w nim opracowania, opisy, trendy, oceny i kierunki na najbliższe lata w kontekście zmieniającego się rynku pracy – komentuje Joanna Pruszyńska Witkowska, CEO Future Collars
Raport osadzony będzie na stronie internetowej www.reskilling.pldostępny bezpłatnie i bez rejestracji dla wszystkich w całym kraju.