Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Refakturowanie. Co to jest? Kiedy jest możliwe?
Tomasz Majta
Tomasz Majta 22.03.2022 08:38

Refakturowanie. Co to jest? Kiedy jest możliwe?

Refakturowanie. Co to jest? Kiedy jest możliwe?
Pixabay.com

Refakturowanie. Na czym polega?

Refakturowanie to, najprościej mówiąc, odsprzedaż usług po tej samej cenie, bez marży czy prowizji. Chodzi o to, by za sprawą refakturowania przenieść koszty za usługę na osobę, która faktycznie z niej korzystała. Refakturowanie zatem staje się niemożliwe do zrealizowania, jeśli podatnik działa we własnym imieniu – musi reprezentować osobę trzecią. W praktyce wygląda to tak, że płatnik będący pośrednikiem wystawia fakturę za wykonaną usługę. Ważne! Dokonując refakturowania, trzeba pamiętać, że na fakturze muszą znajdować się dokładnie te same kwoty, które wcześniej znajdowały się na pierwotnej fakturze. Wykluczone jest więc doliczanie jakiejkolwiek marży czy prowizji.

Refakturowanie. Podatek VAT

Bardzo ważną zasadą podczas refakturowania jest zastosowanie takiej samej stawki podatku VAT, z jaką usługa została zakupiona. Oznacza to, że jeżeli do usługi doliczono stawkę podatku VAT w wysokości 8%, podczas refakturowania również należy zastosować podatek VAT wynoszący 8%. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków.

Refakturowanie a „nievatowcy”

Refakturowanie wygląda nieco inaczej w przypadku zakupu usługi od tzw. „nievatowca”. Jeśli usługa została zakupiona od osoby, która jest podatnikiem podmiotowo zwolnionym z obowiązku płacenia podatku VAT, wówczas przy odsprzedaniu usługi nie należy doliczać żadnej stawki VAT podczas refakturowania. Nie oznacza to jednak, że wtedy refakturowanie w ogóle zwolnione jest z obowiązku uiszczenia VAT. W tej sytuacji czynny podatnik VAT, czyli podmiot dokonujący refakturowania, ma obowiązek zapłacenia należności.

Refakturowanie a usługi zwolnione z VAT. Zasady

Dobrym przykładem opisywanej praktyki jest refakturowanie przesyłek pocztowych. W myśl art. 43 ust.1 ustawy o podatku VAT usługi pocztowe zostały zwolnione z podatku VAT, ale mimo to podczas refakturowania nie można zamieścić adnotacji „zw” o zwolnieniu z konieczności płacenia tej daniny. Tę możliwość wyklucza fakt, że jedynie Poczta Polska korzysta z przedmiotowego zwolnienia z tego podatku, stosując stawkę VAT „zw”, ponieważ jest ona wyłącznym wykonawcą usług pocztowych w Polsce. Co zatem zrobić podczas refakturowania? Należy doliczyć podstawową stawkę VAT w wysokości 23%.

Tagi: