Wpis do nowego rejestru tylko do dziś. Nie zdążysz? Możesz zapłacić karę
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to najnowszy spis przedsiębiorców, którzy sprawują kontrolę nad spółkami. Czas na wpis do rejestru trwa do końca dzisiejszego dnia. Osoby, które tego nie zrobią muszą liczyć się z olbrzymimi karami. Sprawdzamy kto ma obowiązek podać swoje dane do nowego rejestru. Zadaniem nowego spisu jest gromadzenie danych o osobach, które bezpośrednio oraz pośrednio zarządzają spółkami. Ministerstwo finansów w taki sposób zbudowało definicję "beneficjenta rzeczywistego"
Rejestr lub milionowy mandat
Czas na wpisanie się do rejestru upływa dzisiaj. Za brak wpisu grożą poważne kary, nawet kilka milionów złotych. Jak podaje Ministerstwo Finansów nowy rejestr został zbudowany, aby przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy, a także finansowaniu terroryzmu. Resort podkreśla, że dzięki rejestrowi łatwiej będzie identyfikować osoby, które finansują działalność firm. Kto ma obowiązek dokonać wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych? Lista jest dość długa, sprawdź czy ten przymus nie dotyczy także Ciebie, kary za brak wpisu sięgają nawet milionów złotych.
Na liście osób, które Ministerstwo Finansów określa beneficjentami rzeczywistymi znaleźli się:- udziałowcy lub akcjonariusze, którzy posiadają więcej niż 25 proc. akcji lub udziałów;- osoby, które posiadają minimum 25 proc. głosów w zarządzie firmy. Dotyczy to również zastawników lub osób dysponujących głosami na podstawie porozumień lub umów;- osoby sprawujące kontrole nad firmą jako podmiot dominujący - zgodnie z ustawą o rachunkowości- osoby zajmujące stanowisko kierownicze
Rejestr beneficjentów - kogo dotyczy?
Obowiązkiem są objęte osoby fizyczne, które sprawują bezpośrednią kontrolę na spółkami. Przed wejściem w życie przepisów o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych osoby takie były wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Obowiązek zgłaszanie danych do rejestru oraz ich aktualizacji dotyczy przede wszystkim spółek jawnych, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych i spółek prostych akcyjnych.
Wpis do rejestru jest bezpłatny i odbywa się przez oficjalną stronę, która dostępna jest pod adresem crbr.podatki.gov.pl. Resort zaznacza, że to w zakresie spółki jest wskazanie beneficjenta rzeczywistego. Jak podaje Radio ZET beneficjentem rzeczywistym jest w największym uproszczeniu każda osoba, które czerpie korzyści z zajmowanego stanowiska w zarządzie spółki. Są to głownie osoby pośrednio lub bezpośrednio kontrolujące firmę. Chodzi również o ludzi, którzy swoimi wpływami wywierają decydujący wpływ na działania spółki. BR są także wszyscy, którzy nawiązują stosunki gospodarcze.