Rekordowe zapotrzebowanie na energię. Polskie Sieci Energetyczne podały dane
Według wstępnych danych wczorajsze przedpołudnie przejdzie do historii jako rekordowe pod względem zapotrzebowana na moc w Polsce. 9 grudnia 2024 r. około godziny 10:45 sięgnęło ono nawet 28 416 MW. W najbliższych dniach sytuacja może być dla operatorów równie dużym wyzwaniem.
Rekord zapotrzebowania na prąd w Polsce
Jak poinformowały Polskie Sieci Energetyczne, nowy rekord aż o 800 MW przebił ostatni, z 12 lutego 2021 roku. Jako główny powód zwiększonego zapotrzebowania PSE wskazuje niskie temperatury panujące na zewnątrz. Według komunikatu PSE działanie systemu jest stabilne, a operatorzy dysponują odpowiednimi rezerwami.
Na Suwalszczyźnie w ciągu ostatnich trzech dni odnotowywano temperatury nawet poniżej -20 stopni Celsjusza, niewiele cieplej było w województwie małopolskim. Z kolei w Zamościu przy gruncie zarejestrowano nawet -27 stopni, co pokazuje, że fala arktycznego powietrza rozlała się już niemal po całej Polsce.
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Jest decyzja o lokalizacjiWkrótce kolejne rekordy?
W krytycznym momencie rekordowego zapotrzebowania energię dostarczono w ramach miksu składającego się z 23 GW pochodzących z elektrowni i elektrociepłowni węglowych i gazowych oraz 4,7 GW z farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. 582 MW trzeba było importować.
Mrozy utrzymują się i trudno zakładać, że bieżący rekord utrzyma się długo. W ciągu najbliższych dni nie jest prognozowane znaczące podwyższenie temperatur, co może sprawić, że w nadchodzących godzinach zapotrzebowanie na energie elektryczną w Polsce będzie jeszcze wyższe niż odnotowane wczoraj niemal 28,5 tys. MW.
Aplikacja Energetyczny Kompas
Zmiany w zapotrzebowaniu można śledzić dzięki aplikacji mobilnej Energetyczny Kompas dostarczonej przez Polskie Sieci Energetyczne. Można ją pobrać smartfony z Androidem. Znajdziemy tam aktualizowane na bieżąco informacje dotyczące polskiej infrastruktury energetycznej i jej obciążenia wraz ze wskazaniami na pory, kiedy korzystanie z prądu jest najmniej obciążające dla sieci i środowiska.
Zobacz także: Duże zmiany w ofercie Plusa. Operator wyłącza usługi i podwyższa opłaty