BiznesINFO.pl
Uwaga na oszustów podszywających się pod sklepy Rossmann

Anakin81, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Rossmann i Sephora miały rozdawać produkty za darmo. Ogłoszenie okazało się dziełem oszustów

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegają oszustwa "na Rossmanna"

  • Na jakie oferty powinniśmy szczególnie uważać

  • Jak uchronić się przed oszustwem

“Rossmann rozda kosmetyki za darmo”

Rossmann stał się w ostatnich dniach narzędziem w rękach oszustów, dzięki któremu mogli wyciągnąć dane i pieniądze osób, które kliknęły w ogłoszenie pojawiające się w mediach społecznościowych.

Użytkownicy facebooka mogli w ostatnich dniach zobaczyć informację dotyczącą tego, że Rossmann znika z polskiego rynku i w związku z tym rozda kosmetyki za darmo. Na grafice widniało zdjęcie jednej z placówek z paskiem informacyjnym stylizowanym na taki, którego używa TVP Info.

Powodem zamknięcia sklepów miała być według oszustów pandemia i podjęcie decyzji o przeniesieniu sprzedaży wyłącznie do sieci. W związku z nową sytuacją Rossmann miał rozdać kosmetyki zalegające w sklepach swoim klientom.

Niedługo później okazało się oczywiście, że reklama jest oszustwem, w którym naciągacze tylko posłużyli się nazwą znanej drogerii. Adres internetowy zamieszczony w ogłoszeniu prowadził do fałszywej strony konkursowej, która służyła tylko przechwyceniu danych osób, które skusiły się na wyjątkowy prezent od Rossmanna, podaje portal money.pl.

Oszuści posługują się nazwami znanych sklepów

Portal przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy oszuści wykorzystali nazwy znanych sklepów. W ubiegłym roku w internecie pojawiały się ogłoszenia, w których Rossmann miał rzekomo rozdać bony o wartości 250 zł na zakupy w drogerii. W ofertach oszustów zawsze znajdowały się odnośniki do stron, za pośrednictwem których cyberprzestępcy wyłudzali dane nieświadomych użytkowników.

Oszustwa dotyczą często także innych sklepów. Darmowe produkty miała rozdawać ostatnio również inna znana drogeria - Sephora.

Rossmann za każdym razem ostrzega swoich klientów, by nie wchodzili na tego typu strony i alarmuje, że nie ma nic wspólnego z podobnymi loteriami, czy konkursami.

- Zmorą tego rodzaju "ogłoszeń" jest to, że bardzo trudno ściga się takich oszustów. Rejestrują strony za granicą, ich atak trwa krótko, np. miesiąc, tak by organa ścigania nie zdążyły ich namierzyć. Następnie znikają, po to, by za chwilę pojawiać się ponownie - powiedziała w rozmowie z WP Agata Nowakowska, rzecznik prasowy Rossmann SDP.

Rzeczniczka Rossmanna zwraca także uwagę, że niezwykle trudno udowodnić winę tego typu oszustom.

- Zgłaszając takie przypadki, musimy udowodnić, że szkodzące naszemu wizerunkowi działania oszustów przełożyły się na wymierne, biznesowe straty. A to jest bardzo trudne. Dlatego cały czas apelujemy do klientów, by nie wierzyli w podejrzane linki w internecie, by wchodzili na nasze strony i tam sprawdzali, czy to są nasze akcje. To się udaje, bo coraz częściej klienci kontaktują się z nami, by powiadomić, gdzie widzieli gdzieś podszywanie się pod nas - tłumaczyła Agata Nowakowska.

Przed tego typu oszustwami można jednak ochronić się w dość prosty sposób. Wystarczy wejść na oficjalną stronę sklepu i tam poszukać informacji dotyczących ewentualnych akcji przeprowadzanych przez sklep. Warto też pamiętać, że firmy nie powinny wymagać od nas podawania wrażliwych danych.

Podobne artykuły

Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Eurocash podjął decyzję. Znika Mila, zostają Delikatesy Centrum

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa, Centrum Handlowe "Atrium Targowek" N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia

Handel

Mere otwiera kolejny sklep w Polsce. Największym dyskontom przybywa potężny konkurent

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Klimat Swiat Bozego Narodzenia w stolicy w czasie pandemii koronawirusa

Handel

Przedświąteczna niedziela handlowa odwołana. Wszystko przez lockdown

Czytaj więcej >
Lidl, Biedronka, Auchan

Handel

Lidl, Biedronka, a może coś innego? Znamy już najtańszy sklep w Polsce

Czytaj więcej >
Maseczki w Lidlu

Handel

Maseczki rozdają za darmo na zakupach. Lidl rusza z wielką akcją

Czytaj więcej >
Carrefour planuje wprowadzić testy na przeciwciała

Handel

Carrefour rzuca wyzwanie Biedronce. Francuska sieciówka też chce sprzedawać testy

Czytaj więcej >