Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano
Rosyjska gospodarka ucierpi z powodu międzynarodowych sankcji mniej niż oczekiwano, ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jednocześnie podkreślił, że sankcje niekorzystnie wpływają na kraje europejskie.
Rosyjska gospodarka sobie radzi
Międzynarodowe firmy masowo zaczęły wycofywać się z rosyjskiego rynku po agresji na Ukrainę, co przyczyniło się do spadku produkcji w większości gałęzi przemysłu. Przykładowo wycofanie się zagranicznych producentów części samochodowych przyczyniło się w maju do spadku produkcji samochodów o 94 %, jak podał rosyjski urząd statystyczny.
Kwietniowe prognozy MFW przewidywały spadek PKB o 8, 5 %. Jednak jak podaje agencja AFP, według aktualnych szacunków MFW rosyjski produkt krajowy brutto (PKB) ma spaść o 6 % w 2022 roku.
Mimo trudności gospodarka rosyjska ma się nienajgorzej. Rosja nadal czerpie spore zyski z eksportu gazu do Europy. Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjski gaz, jednak całkowite odejście od gazu to dla wielu państw przedsięwzięcie długotrwałe. Wprawdzie do Europy płynie mniej gazu, to jednak ceny są o wiele wyższe i to w pewien sposób ratuje rosyjską gospodarkę.
Ponadto z surowców rosyjskich korzystają Chiny, które masowo wykupują węgiel. Jak podaje money.pl, tylko w czerwcu ChRl zakupiła 6, 2 mln ton surowca, to aż 55 % więcej w porównaniu z zakupami w czerwcu zeszłego roku.
Europa nie ma lekko
"Skumulowany efekt sankcji rośnie z czasem – powiedział główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas. Z drugiej strony konsekwencje wojny dla głównych gospodarek europejskich są bardziej negatywne, niż oczekiwano".
Według MFW najbardziej odczuwalnymi skutkami wojny jest “wzrost cen energii, a także spadek zaufania konsumentów i spowolnienie działalności produkcyjnej w wyniku ciągłych zakłóceń łańcucha dostaw i rosnących kosztów surowców".
MFW w raporcie podkreśla, że całkowite zablokowanie eksportu rosyjskiego gazu mogłoby zmusić kraje europejskie do wprowadzenia racjonowania energii, co odbiłoby się negatywnie na głównych sektorach przemysłu.