BiznesINFO.pl Praca Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie? Podpowiadamy
Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie? Podpowiadamy

21 czerwca 2019

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie i jak to zrobić, by nie zanudzić opowieścią życia siedzącego naprzeciw rekrutera? Nie jest to łatwa sztuka, ale z całą pewnością wykonalna. O tyle o ile pytania dotyczące doświadczenia, poprzednich stanowisk i płacy, nie są trudne, o tyle pytanie o nas samych może już nieźle namieszać.

Wymienione wcześniej pytania nie sprawiają trudności, gdyż mówimy o czymś, co już się wydarzyło albo o swoich dążeniach dotyczących zarobków. Jeśli jednak pada prośba ze strony rekrutera, byśmy opowiedzieli coś o sobie, wiele osób zaczyna mieć problem. Wynika to z prostego faktu - wiemy o sobie tak wiele, że aż trudno dobrze wybrać i opisać to, co najbardziej zainteresowałoby drugą osobę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie

Z samą odpowiedzią więc na tak postawioną prośbę nie ma więc problemu. Ten zaczyna się wówczas, gdy mamy się określić w miarę zwięzłej odpowiedzi, by nie rozmyć swojego obrazu, a także, by polepszyć swoje wrażenie w oczach prowadzącej rozmowę osoby. Trzeba po prostu mieć pojęcie, co mniej więcej odpowiedzieć.

Odpowiedź na pytanie podał Skip Freeman z zajmującej się HR-em grupy HTW Group. Zdaniem eksperta podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy utwierdzić rekrutera, że to właśnie nas poszukuje dana firma. Najlepiej więc zagęścić swoją wypowiedź i podzielić ją na trzy kolejne części, w ramach których opowiemy o innych aspektach siebie, a dodatkowo możemy bardzo pozytywnie się zaprezentować. Zdaniem Freemana te poszczególne części wypowiedzi to powinny być:

  1. Skondensowana historia kariery - tutaj powinniśmy być bardzo zwięźli, ograniczyć się do 2-3 zdań.

  2. Podanie szczegółów dotyczących szczególnego osiągnięcia - chodzi o zaprezentowanie swojego największego lub jednego z największych osiągnięć. Należy pamiętać, by to licowało z obowiązkami na stanowisku, o które się ubiegamy. Jak podkreśla Freeman, to powinno być osiągnięcie, które łatwo zilustrować i opisać.

  3. Widoki i cele na przyszłość - tutaj w kilku zdaniach należy zaznaczyć, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości, w życiu zawodowym oczywiście. W tej części najważniejsze jest, by to, co mówimy, wiązało się z pozycją, o którą się staramy.

Rozmowa kwalifikacyjna: co powiedzieć o sobie, by wyjść na profesjonalistę

Jak twierdzi Freeman, dzięki takiemu zbudowaniu wypowiedzi, jak wyżej zaprezentowano, pozwoli nie tylko na szybkie uporanie się z pytaniem, ale także w najgorszym wypadku nie doprowadzi do zanudzenia rekrutera. Co więcej, wyjdziemy na profesjonalistów i ludzi konkretnych, którzy w możliwie prosty, ale adekwatny do sytuacji sposób wychodzą naprzeciw stawianych im zadań.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat