Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rynek internetowych zakładów bukmacherskich w Polsce
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:29

Rynek internetowych zakładów bukmacherskich w Polsce

legalne-zaklady-bukmacherskie-legalsport-1611755408
Materiał zewnętrzny

Przełomem dla branży bukmacherskiej w naszym kraju był 1 kwietnia 2017 r. – wówczas bowiem zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa hazardowa. Od tego czasu w Polsce legalnie mogą działać jedynie firmy bukmacherskie posiadające licencję przyznawaną przez ministerstwo finansów. Dzięki takiej licencji bukmacher może oferować zakłady wzajemne w lokalach stacjonarnych i/lub drogą on-line.

Szczególnie dynamicznie rozwija się oczywiście biznes zakładów bukmacherskich on-line. Jest to po prostu znak czasów. Gracze to najczęściej młodzi mężczyźni z dużych miast, którzy w celu obstawienia kuponu nie chcą tracić czasu na podróż do lokalu bukmachera – wolą włączyć komputer lub skorzystać z telefonu.

Znowelizowana ustawa hazardowa zapewnia im w tym zakresie duże bezpieczeństwo, bo każdy legalny bukmacher musi prowadzić stronę internetową po polsku, a także utrzymywać stabilną sytuację finansową, zapewniającą pewność wypłaty ewentualnych wygranych. – Skoro znikają nielegalni bukmacherzy działający w Internecie, którzy dawali niskie kursy – i mamy do czynienia tylko z legalnymi bukmacherami, to oni muszą w jakiś sposób ze sobą rywalizować, poprawiając swoją ofertę, dając niższe kursy i tym samym gwarantując wyższe wygrane – mówił agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Glinkowski, członek zarządu Arskom Group.

Jak sprawdzić, czy dany bukmacher internetowy jest legalny?

Znowelizowana ustawa hazardowa nie sprawiła niestety, że z polskiego rynku zniknęły podmioty oferujące zakłady bez licencji resortu finansów. Są firmy bukmacherskie, które próbują omijać prawo, wykorzystując głównie niewiedzę i nieświadomość graczy. Tymczasem korzystanie z ich usług może się skończyć postępowaniem skarbowym i wysoką karą grzywny.

Jak więc rozpoznać legalnego bukmachera internetowego? Przede wszystkim warto zajrzeć na stronę ministerstwa finansów, gdzie znajduje się na bieżąco aktualizowana lista firm posiadających licencję na organizowanie zakładów on-line. Warto prześledzić również witrynę bukmachera – legalny operator z pewnością umieści na swojej stronie numer licencji MF, a nawet jej całą treść. Zawsze aktualna lista polskich legalnych bukmacherów internetowych znajduje się też w serwisie LegalSport.pl, zajmującym się analizą rynku zakładów bukmacherskich  (www.legalsport.pl).

Koronawirus namieszał, ale perspektywy są dobre

Począwszy od II kwartału 2017 r. rynek legalnych internetowych zakładów wzajemnych w naszym kraju systematycznie rósł – bukmacherzy notowali wzrosty przychodów, a za tym szły coraz wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatków od gier i zakładów. Na cały 2020 r. olbrzymi wpływ miał jednak II i III kwartał, kiedy z powodu pandemii koronawirusa na kilkanaście tygodni stanął świat sportu. Odwołano wielkie imprezy sportowe (Euro 2020, igrzyska olimpijskie w Tokio), zawieszono ligi piłkarskie i inne rozgrywki. – Gdy zaczynał się lockdown, to widzieliśmy spadki niemal od razu. Na początku do 70% poziomów sprzed epidemii. A gdy przestała grać Rosja czy Turcja, to przychody obniżyły się do 50% – mówił w rozmowie z money.pl Mateusz Juroszek, prezes STS-u, największego legalnego bukmachera w Polsce.

Późną wiosną sytuacja zaczęła wracać do normy, choć niestabilność gospodarcza wywołana przez pandemię cały czas może wpływać na ograniczanie wydatków na hazard przez polskich graczy. Mimo to, ogólne perspektywy dla branży są dobre. Zakłady bukmacherskie kojarzą się z przyjemnym dreszczykiem emocji, dla wielu osób są nieodłączną częścią kibicowania, a  z kolei inni liczą po prostu na wysoką wygraną. Branża powinna więc bez większych problemów odrobić straty o ile nie dojedzie znów do całkowitego lockdownu wydarzeń sportowych.

Na terytorium Polski zakłady wzajemne mogą oferować jedynie te podmioty, które posiadają wymagane zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny. Hazard wiąże się ryzykiem uzależnienia od gier, utraty pieniędzy postawionych na gry hazardowe oraz może prowadzić do problemów w środowisku rodzinnym oraz zawodowym.

Tekst zewnętrzny

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Tagi: