BiznesINFO.pl Finanse Rząd ucina spekulacje. Wiadomo, co z zasiłkiem i kryterium dochodowym. To kluczowe
Fot. MRPiPS/Iberion

Rząd ucina spekulacje. Wiadomo, co z zasiłkiem i kryterium dochodowym. To kluczowe

1 sierpnia 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ucina spekulacje. Resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk odpowiada na pytanie o wyczekiwaną waloryzację kryteriów dochodowych, kluczowych przy wnioskowaniu o zasiłki rodzinne, i waloryzację zasiłku pielęgnacyjnego. Oba te instrumenty nie były waloryzowane od kilku lat.

Rząd ucina spekulacje? Waloryzacja kryteriów dochodowych i zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, jako takie nie było waloryzowane od 2019 r. i wynosi obecnie 215,84 zł. Beneficjenci podnoszą m.in., że świadczenie pielęgnacyjne, czyli inny rodzaj wsparcia kierunkowego dla rodzin osób niepełnosprawnych, waloryzowane jest co roku, a zasiłek już nie. Tu pojawia się kontekst zbliżającego się, ostatecznego terminu decyzji rządu, który przypada na 15 sierpnia. To z uwagi na ustawę, w której widnieje zapis o obowiązkowej weryfikacji świadczeń co 3 lata. Właśnie do 15 sierpnia rząd powinien określić wysokość waloryzacji w drodze rozporządzenia lub pozostawić świadczenie na niezmienionym poziomie . Wiele wskazuje na to, że decyzja już zapadła.

Zobacz też: Polacy żyją coraz dłużej. GUS pokazuje, ile przez to tracimy

Polacy żyją coraz dłużej. GUS pokazuje, ile przez to tracimy

Zasiłek pielęgnacyjny: waloryzacja 2024. Jest decyzja rządu?

Z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiedzialnego za prowadzenie polityki waloryzacyjnej świadczeń społecznych, cytowanej przez serwis PIT.pl wynika, że najpewniej świadczenie nie wzrośnie w br. W cytowanej odpowiedzi resort odnosi się przy okazji do zagadnienie nowelizacji kryteriów dochodowych umożliwiających ubieganie się o świadczenia socjalne.

Wysokość kwot kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku rodzinnego, kryterium uprawniające do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka  oraz kwot ww. świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego, podlega procedurze weryfikacji, nie oznaczającej jednak obowiązkowej zmiany wysokości weryfikowanych kwot. Decyzje w tym zakresie podejmuje Rada Ministrów. W ramach weryfikacji w 2021 r., Rada Ministrów podjęła decyzję o utrzymaniu wysokości kwot ww. kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych na dotychczasowym poziomie. Zgodnie z ww. stanem prawnym kolejna weryfikacja ww. kwot przypada na 1 listopada 2024 r.i wówczas, jeśli taka będzie decyzja Rady Ministrów, zaczną obowiązywać nowe kryteria dochodowe i wysokości poszczególnych świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego - czytamy.

To oznacza, że najprawdopodobniej kolejna waloryzacja zasiłku dopiero od 1 listopada. Ale są też dobre informacje.

Kryteria dochodowe będą wyższe. Jest projekt rozporządzenia

Wiele wskazuje na to, że najnowsze założenia do projektu Rady Ministrów zmierzają w kierunku dokonania waloryzacji kryterium dochodowego . To wniosek z dokumentu, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu we wtorek 30 lipca.

Zrzut ekranu 2024-07-31 230446.png

To projekt sygnowany nazwiskiem zastępczyni ministry Dziemianowicz-Bąk, rozporządzenie, które określa " wysokość dochodu rodziny albo osoby uczącej się stanowiące podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych, wysokości zasiłku dla opiekuna oraz kwoty kryterium dochodowego i wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego ".

Można się spodziewać, że rząd raczej nie okroi liczby uprawnionych, a ją zwiększy, czyli zawyży próg dochodowy . To oznacza, że choć zasiłek pielęgnacyjny jako taki nie wzrośnie, będzie mogło go pobierać więcej osób . Jego i szereg innych świadczeń. Na wskazanie nowych, konkretnych kwot kryterium dochodowego Rada Ministrów ma czas do 15 sierpnia.

Tak kradną Polacy. Eksperci przerażają: nasza moralność zależy od inflacji
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat