Rząd uznał, że Polacy mają za dużo pieniędzy. Sasin obiecał nowy podatek
Wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, poinformował, że rząd pracuje nad nowym podatkiem. Projekt regulacji zostanie przedstawiony już w marcu. Będzie on pobierany od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych.
Nowy podatek, prace nad regulacjami już trwają
W czwartek, 2 marca, wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, udzielił wywiadu w Radiu Plus. Wicepremier powiedział, że rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych. Dodał, że szczegóły poznamy wkrótce.
„Stworzymy mechanizm, który wyrówna dysproporcje”
„Spółki górnicze na rosnących cenach węgla zarobiły bardzo. Zyski JSW były rekordowe w zeszłym roku, zapowiadają się także rekordowe w tym roku. I jest kwestia Orlenu, przetwórstwa przerobu ropy naftowej” - powiedział w wywiadzie Jacek Sasin. Dodał, że rząd pracuje nad stworzeniem mechanizmu, który by wyrównał te dysproporcje, czyli zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, ale ze wzrostów cen.
Prace koordynuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz Ministerstwem Finansów, a projekt regulacji ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu.
Zmiany będą dotyczyć również poprzedniego roku
Wiceminister powiedział, że rozwiązania będą wkrótce podane do wiadomości, a projekt może być gotowy w marcu.
„Prawdopodobnie, nie chcę tego przesądzać, te rozwiązania obejmą też rok poprzedni”- dodał.
„Pamiętajmy, że nie możemy tych spółek ostrzyc jak owce, do gołej skóry, bo potrzebujemy też inwestycji. Orlen zamierza zainwestować ogromne pieniądze np. w offshore. Jeśli chcemy transformacji energetycznej, to trzeba zainwestować ogromne środki. Musimy balansować” - tłumaczył wicepremier.
Rekordowe zyski Orlenu
Kilka dni temu Orlen poinformował, że w IV kwartale 2022 r. wypracował zysk netto w wysokości 8,1 mld zł. Natomiast zysk za cały 2022 r. przekroczył 21 mld zł. Są to najlepsze wyniki w historii, a podobne rekordy z powodu kryzysu energetycznego odnotowały spółki z tego sektora na całym świecie.