Sąd zdecydował. Pominięcie kontroli lekarskiej nie może pozbawić chorobowego
Przełomowy wyrok Sadu Najwyższego w sprawie zwolnień lekarskich. Sąd zdecydował w tym tygodniu, że pominięcie kontroli lekarskiej nie może pozbawić ubezpieczenia chorobowego.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. zwolnień lekarskich
-
Czego dotyczyła sporna kwestia
Przełomowy wyrok sądu ws. zwolnień lekarskich
W tym tygodniu zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie zwolnień lekarskich. Sprawa, której szczegóły opisuje "Dziennik Gazeta Prawna" dotyczyła kobiety, która do 30 września 2018 roku była zatrudniona na umowie o pracę. Po jej rozwiązaniu, a tym samym utracie ubezpieczenia, kobieta otrzymała trzy zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy za okresy.
Zaświadczenia dotyczyły następujących okresów: 8-28 października, 29 października - 18 listopada i 19 listopada - 9 grudnia 2018 roku.
W międzyczasie, a konkretnie 26 października 2018 roku ZUS wyznaczył kobiecie badanie kontrolne, na które się nie stawiła, a już po tym terminie przedstawiła kolejne zwolnienia lekarskie.
W konsekwencji kobiecie przyznano prawo do zasiłku chorobowego od 8 października do 26 października , czyli terminu badania kontrolnego na które się nie stawiła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZUS tłumaczy: nie ma aktualnego badania, nie ma zasiłku
Za dalszy okres (od 27 października do 18 listopada i od 19 listopada do 9 grudnia) prawa do zasiłku nie przyznano. ZUS wyjaśniał, że skoro kobieta nie stawiła się na badanie kontrolne, to pierwsze L4 (za okres 27-28 października) utraciło ważność i zasiłek za ten czas się nie należy.
Spór dotyczył tego, dlaczego kobieta utraciła prawo do świadczenia za kolejne miesiące. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu i Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie zmienił zaskarżone odwołaniami decyzje i przyznał kobiecie zasiłek chorobowy od 27 października do 9 grudnia 2018 roku.
ZUS złożył apelację i sprawa trafiła na ręce Sądu Okręgowego w Krakowie, który zwrócił się do Sadu Najwyższego z pytaniem, czy w sytuacji gdy osoba uprawniona do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, która nie stawiła się na badanie kontrolne, traci prawo do tego świadczenia bezpowrotnie również za okresy niezdolności do pracy potwierdzone zwolnieniem lekarskim, które zostały wydane po upływie 14 dni od daty utraty tytułu ubezpieczenia i po terminie wspomnianego badania.
Sąd Najwyższy uznał w tym tygodniu, że utrata ważności zaświadczenia lekarskiego nie oznacza odzyskania zdolności do pracy przez osobę, która wcześniej nabyła prawo do zasiłku chorobowego, co nie powoduje ustania prawa do zasiłku za dalszy okres niezdolności do pracy , a jedynie za czas objęty unieważnionym L4 następującym po terminie badania. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.