Samorządy będą sprzedawać węgiel. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Oznacza to, że samorządy zajmą się sprzedażą węgla dla mieszkańców.
Gminy będą sprzedawać węgiel
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Taką informację przekazała Kancelaria Prezydenta RP.
Na mocy przepisów gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę. Następnie będą go sprzedawać mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w niższej cenie będą mogły kupić wyłącznie osoby uprawnione do dodatku węglowego.
Samorządy mają mieć pełną elastyczność w kwestii dystrybucji węgla. Gminy mogą to robić samodzielnie, działać z innymi gminami, a także zorganizować sprzedaż przez spółkę budowlaną lub skład węgla, z którym gmina podpisze umowę. Z kolei gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.
Dla samorządów formalności związane z zakupem i sprzedażą węgla będą uproszczone. Samorządy będą w tym zakresie zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych, z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla, a także z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych online.
Spółkami uprawnionymi do sprzedaży węgla samorządom po preferencyjnych cenach są: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.