Santander pod ścianą. Szykuje się do ugody z frankowiczami
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie dokładnie działania planuje podjąć Santander
Czego możemy spodziewać się po ugodach z bankami
Czy będzie przełom w sprawach frankowiczów
Santander przeprowadzi ankietę
Kredyty we frankach szwajcarskich z okazji do zaoszczędzenia pieniędzy dla ich posiadaczy stały się zmorą i czyścicielami portfeli. Raty urosły do horrendalnych kwot, a banki nawet drgnęły na problemy klientów i kazały płacić coraz większe raty.
Frankowicze zaczęli wytaczać powództwa przeciwko bankom, a te masowo je przegrywać. W dużej mierze przyczynił się do tego wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w pierwszej polskiej sprawie frankowej.
W uwagi na zaogniającą się sytuację na linii banki-frankowicze szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wystosował propozycję zawierania ugód pomiędzy tymi dwoma podmiotami. Ugoda miałaby polegać na przewalutowaniu kredytu na specjalnych zasadach.
Eksperci na propozycji KNF bardzo często nie pozostawiają suchej nitki. Co więcej, uważają, że oferowane klientom ugody mają przede wszystkim chronić ich partykularne interesy.
Santander będzie szedł na ugodę?
Okazuje się, że podobną ugodę z frankowiczami zawarł bank PKO BP. Jest to niewątpliwie przełomowy moment w całej branży, bowiem dokument jest prawomocny i przypieczętowany postanowieniem sądu.
Wygląda na to, że do rozwiązania chce przekonać się Santander Bank Polska. Trzeci największy bank w Polsce zapowiedział, że w sprawie ugód ma zamiar wysłać do swoich klientów ankiety oraz przeprowadzić pilotaż w tej sprawie - informuje Business Insider.
- Dzisiaj jest za wcześnie, aby powiedzieć jednoznacznie, czy weźmiemy w tym udział. Prowadzimy badania z naszymi klientami. Musimy spytać, czy klientom będzie ta propozycja odpowiadała - powiedział Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska.
- Muszę mieć wyniki ankiet i scenariusze, które będziemy pisali i muszę mieć wyniki prac stolików [zespołów międzybankowych z udziałem przedstawicieli UKNF i ZBB] - to jest wspólna praca wszystkich banków z KNF. Tych wyników jeszcze nie ma. Wyniki stolika prawnego będą miały bardzo istotne znaczenie. [...] Jak będę miał te obliczenia, będę gotowy, by przedstawić rekomendację - dodał.
Santander chyba powoli przygotowuje się do batalii, bowiem już w 2020 r. utworzył rezerwę 322 ml zł, której większość dotyczy sporów związanych z walutowymi kredytami hipotecznymi.
Redakcja BiznesInfo bacznie przygląda się zagadnieniu ugód zawieranych przez banki z frankowiczami. Dokładne szczegóły propozycji KNF opisaliśmy w tym artykule, natomiast tutaj w rozmowie z nami do całej sprawy odnieśli się eksperci.