Sasin prosi o pomoc. Europejskie regulacje niosą katastrofalne skutki dla polskich kopalń
Wicepremier Sasin apeluje w sprawie rozporządzenia UE dotyczącego redukcji metanu. Alarmuje, że nowe regulacje mogą się przyczynić do likwidacji polskich kopalń.
Rozporządzenie UE w sprawie redukcji metanu
Projekt UE zakłada zmniejszenie emisji metanu z szybów kopalń, zarówno działających, jak i nieczynnych.
Komisja Europejska zaproponowała parametry, tak by od 1 stycznia 2027 r. obowiązywało ograniczenie emisji metanu szybami wentylacyjnymi w kopalniach węgla kamiennego emitujących powyżej 5 ton metanu/kilotonę wydobywanego węgla, a od stycznia 2031 r. - 3 tony metanu/kilotonę węgla w przeliczeniu rocznym na kopalnię.
Wskaźnik emisji metanu w polskich kopalniach
Jacek Sasin wskazał, w Polsce wskaźnik emisji metanu mieści się w przedziale od 5,3 do 13,5 ton metanu/kilotonę wydobywanego węgla. Zwrócił uwagę, że będzie się on zwiększać.
“Biorąc pod uwagę, że górnictwo sięga po coraz głębsze pokłady, ilość metanu w przeliczeniu na tonę będzie się zwiększać, ponieważ jego zawartość w złożu co do zasady rośnie wraz z głębokością” - wyjaśnił Jacek Sasin.
Interwencja Sasina
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Jacek Sasin rozesłał pisma w tej sprawie do wszystkich 52 posłów Parlamentu Europejskiego z Polski.
Apeluje, by interweniować w sprawie pomysłu rozporządzenia, gdyż może się ono zagrozić rentowności polskich kopalń i przyczynić się do likwidacji większości kopalń węgla kamiennego w Polsce w ciągu kilku lat.