Nie tylko kary i wyższe opłaty. Teraz niektórzy będą mogli zyskać nagrody za segregowanie i wyrzucanie odpadów
Segregowanie odpadów w recyklomatach
W czwartek na ulicy Książęcej w Warszawie uruchomiono recyklomat - urządzenie służące do segregowania odpadów. Recyklomat, umieszczony przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) przed jej siedzibą, będzie nagradzał użytkowników za dokonywanie segregacji śmieci. Jest to część Motywacyjnego Systemu Gospodarki Odpadami, projektu prowadzonego przez firmę EcoTech System, która jest również wykonawcą urządzenia. "Celem projektu jest zapewnienie efektywnego i prospołecznego sposobu segregacji odpadów "u źródła", zmiana zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców oraz powszechna edukacja z wykorzystaniem czynników motywacyjnych" - informuje GPW. W wydarzeniu przed siedzibą GPW brała udział wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, prezes zarządu GPW Marek Dietl oraz reprezentanci EcoTech System. Inicjatywa zrodziła się ze współpracy GPW z firmą HugeTech, prowadzącą akcelerator Idea Global w ramach programu PARP.
Recyklomat kolejnym krokiem ku gospodarce o obiegu zamkniętym
Recyklomat automatycznie segreguje odpady oddane do niego przez mieszkańców, których następnie nagradza. System działa przy użyciu aplikacji mobilnej ECO-Portfel, rejestrując transakcje i przekazując na konto użytkownika ECO-punkty, które można następnie wymienić na kupony rabatowe.
– Segregacja się opłaca – mamy nadzieję, że dzięki recyklomatom to przekonanie upowszechni się i wpłynie pozytywnie na nasze nawyki. Recyklomaty to nie tylko maszyny, ale także cały system informatyczny, który służy budowaniu zachęt i kształtowaniu przyjaznych środowisku nawyków konsumenckich. Naszym celem jest, aby gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce stała się faktem – mówiła podczas wydarzenia zorganizowanego z okazji uruchomienia urządzenia wicepremier Jadwiga Emilewicz. – Musimy jak najwięcej surowców segregować, odzyskiwać i wprowadzać ponownie do gospodarki. Możemy sobie wyobrazić, że takie innowacyjne systemy zachęt mogłyby funkcjonować na terenie gmin i być powiązane z preferencyjnym dostępem do pewnych usług publicznych – jak np. bezpłatne przejazdy transportem publicznym – dodała. W związku z dostosowywaniem się do krajowych i unijnych wytycznych dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym GPW planuje także uruchomienie Platformy Obrotu Surowcami Wtórnymi.
Złe gospodarowanie odpadami może być kosztowne
Osoby, które reagują na te zmiany machnięciem ręki, mogą zmienić zdanie, gdy usłyszą o planowanych opłatach związanych z recyklingiem. Portal innpoland.pl donosi o pomyśle podatku od plastiku, który byłby pobierany od produktów z opakowaniami opartymi na recyklingu w mniej niż 30%. "Podatek miałby zachęcić do produkcji opakowań z surowców pochodzących z recyklingu" - dowiadujemy się z portalu innpoland.pl. Przedsiębiorcy przekonują, że od wprowadzenia podatku zależy być albo nie być rynku gospodarowania odpadami w Polsce. "Stowarzyszenie Polski Recykling podpowiada, że nową daninę można wprowadzić przy okazji kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej. Ostrzega przy tym, że bez nowej daniny branża gospodarki odpadami może nawet upaść – chodzi tutaj o to, że bez dodatkowej zachęty przetworzony na nowo plastik trudno jest sprzedać dalej" - tłumaczy portal innpoland.pl.