Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy mogą zaoszczędzić na zakupach. Mało kto zna ten sposób
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 23.10.2024 16:18

Seniorzy mogą zaoszczędzić na zakupach. Mało kto zna ten sposób

zakupy, senior
Fot. Pixabay/cocoparisienne

Nawet najpopularniejsze sieci sklepów w całej Polsce oferują zakupy tańsze o nawet 10, 15 czy 20%, ale seniorzy całkowicie ignorują tę możliwość. Powód? Zwykle nie mają pojęcia, że taka ”promocja” jest skierowana właśnie do nich. I nic dziwnego. Obniżki oferuje bowiem program o nieco mylącej nazwie: Karta Dużej Rodziny. Kto może z niej skorzystać i w jaki sposób ją uzyskać?

Karta Dużej Rodziny Dla Seniora

W oczywisty sposób KDR kojarzy się przede wszystkim z rodzicami, którzy pod swoją opieką mają większą liczbę pociech — w rozumieniu programu, rodziną wielodzietną jest rodzic i co najmniej trójka dzieci. Wbrew pozorom z ulg finansowych może skorzystać znacznie szersza grupa beneficjentów. Przede wszystkim warto pamiętać, że wiek dzieci oraz miejsce ich zamieszkania nie ma znaczenia. Jeśli w przeszłości wychowaliśmy trójkę lub więcej pociech, i spełniamy pozostałe warunki, możemy ubiegać się o przyznanie Karty Dużej Rodziny. W jaki sposób to zrobić?
 

Motoryzacyjny gigant ogłasza zwolnienia. Pracę straci ponad 200 osób

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Posiadanie trójki dzieci to nie jedyny wymóg, który musimy spełnić. Pociechy musiały zostać również wychowane i utrzymywane przez wnioskodawcę, nawet w przeszłości, a wnioskodawca nie może być pozbawiony władzy rodzicielskiej. Dotyczy to również sytuacji, kiedy władza rodzicielska została ograniczona przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Jeśli tylko spełniamy takie warunki, możemy ubiegać się o przyznanie KDR. Dzięki niej zaoszczędzimy na wielu produktach i usługach. Mniej zapłacimy np. w sklepach, ale również w firmach transportowych, obiektach rekreacyjnych czy instytucjach kulturalnych. Zniżki dotyczą również prywatnych firm, jeśli tylko przedsiębiorca zdecydował się przystąpić do programu. Przykładowo seniorzy mogą zaoszczędzić 20% na biletach do kina, 15% na lekach nierefundowanych i 10% na zakupie podstawowych produktów spożywczych.
 

Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?

Tak samo jak w przypadku wielu innych świadczeń, wniosek o KDR możemy złożyć drogą tradycyjną, w urzędzie miasta lub gminy, albo elektronicznie. Umożliwia to platforma Emp@tia, którą znajdziemy pod adresem: empatia.mpips.gov.pl. Oprócz wniosku, osoby starające się o Kartę powinny pamiętać o załączeniu aktów urodzenia dzieci — nieważne, w jakim obecnie są wieku, czy mieszkają z rodzicem, ani czy pozostają na jego utrzymaniu w chwili złożenia wniosku. Samą Kartę możemy otrzymać w formie plastikowej lub elektronicznej, w telefonie.