Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy nie chcą nowej renty? Petycje zasypały Andrzeja Dudę
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 27.08.2024 08:42

Seniorzy nie chcą nowej renty? Petycje zasypały Andrzeja Dudę

Andrzej Duda
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Nie od dziś wiadomo, że jednym z podstawowych problemów polskich seniorów jest zbyt niska emerytura. Tym bardziej zaskakiwać może sytuacja, w której to właśnie emeryci są niezadowoleni z nowej renty, która miała podnieść świadczenie. Petycje zasypały Kancelarię Prezydenta. Co teraz?

”Renta wdowia jest niekonstytucyjna i niesprawiedliwa”

Zasady wypłacania emerytury dla wdów i wdowców nie podobały się Polakom od dawna. Do tej pory beneficjenci stawali przed wyborem — nadal pobierać swoje świadczenie lub emeryturę po zmarłym małżonku. W lipcu jednak na biurko prezydenta trafiła ustawa ws. zmiany tych przepisów. Od 1 stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy mają pobierać oba świadczenia jednocześnie. Ustawa została podpisana, ale wciąż budzi wątpliwości. Nie wszystkim spodobał się nowy pomysł.

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów? Muszą spełnić tylko jeden warunek

Renta wdowia. Więcej pieniędzy, ale nie dla wszystkich

Nowa renta oznacza w praktyce więcej pieniędzy dla seniorów. Nikt chyba nie spodziewał się, że taki stan rzeczy spotka się z niezadowoleniem samych emerytów. A jednak — do Kancelarii Prezydenta trafiło wiele petycji w tej sprawie. Ich autorzy podkreślili, że ustawa dyskryminuje samotnych seniorów. Ci bowiem nie mogą liczyć na wyższe świadczenie niż to, które wynika z odprowadzonych w czasie aktywności zawodowej składek. Taka forma podnoszenia emerytury została określona jako niezgodna z konstytucją.

Założenie, że przy podobnych wpłaconych środkach jedna osoba wyłącznie ze względu na stan cywilny będzie miała zapewnione środki utrzymania w zakresie przewyższającym normalne utrzymanie, inna ze względu na stan cywilny spadnie w ubóstwo, jest niczym innym jak dyskryminacją — 

czytamy w cytowanym przez Fakt fragmencie petycji.
 

Ile wyniesie renta wdowia? ”To sposób na wzbogacenie się!”

Autorzy petycji podkreślają, iż połączenie świadczeń dla wdów i wdowców oznacza, że koszty poniosą wszyscy pracujący. Co więcej, ich zdaniem renta wdowia wcale nie spełni swojej pierwotnej funkcji, jaką jest ”ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy czy nieposiadania innych środków utrzymania z przyczyn od siebie niezależnych”. Zamiast tego okaże się sposobem na wzbogacenie się.

Zostanie wdowcem czy wdową jest poniekąd wpisane w małżeństwo. Każda osoba pozostająca w małżeństwie wie, że będzie wdową lub wdowcem, lub pozostawi samotnego współmałżonka. Wdowieństwo nie jest sytuacją losową! Nie jest więc sprawiedliwe, by osoby długotrwale samotne były zobowiązane do partycypowania w funduszu rentowym na tych samych zasadach co małżeństwa — cytuje Fakt.

Przypominamy, że renta wdowia ma wynosić 15% ”drugiego” świadczenia. Wdowa lub wdowiec od początku nowego roku będą mieć możliwość wyboru — pobierać 100% swojej emerytury i 15% emerytury małżonka lub przeciwnie: 15% własnego świadczenia i 100% świadczenia małżonka. W 2027 roku dodatek ma wzrosnąć do 25%.