Seniorzy z tych roczników mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę. ZUS stawia jednak warunek

Emerytura to nierzadko długo wyczekiwany czas przez osoby pracujące. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że o przejście na świadczenie wypłacane przez ZUS mogą wnioskować wcześniej, niż ustawowo uprawniający do tego wiek. Aby się tak stało, należy jednak spełnić wyznaczone przez instytucję warunki.
Wiek emerytalny w Polsce
Jeszcze do niedawna o wieku emerytalnym w Polsce mówiło się naprawdę dużo. Wszystko ze względu na niepokój, że zostanie on podniesiony w stosunku do obowiązującego aktualnie. Jak do tej pory jednak żadne zmiany nie są prognozowane, a seniorzy, którzy osiągnęli właściwy i wiek, przepracowali odpowiednią ilość lat i spełniają inne wymagania, mogą ubiegać się o świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Przypomnijmy, że w Polsce przejść na emeryturę mogą kobiety po ukończeniu 60. roku życia oraz mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia. Aby móc skorzystać ze świadczenia, seniorzy muszą także wypracować odpowiednią ilość lat. W przypadku kobiet to 20 natomiast mężczyzn 25.

Wcześniejsza emerytura - kto może się o nią ubiegać?
ZUS informuje, że grupa Polaków, którzy przyszła na świat przed konkretnym rokiem, może ubiegać się o wcześniejsze przejście na emeryturę. Aby tak się jednak stało, należy spełnić postawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych warunki.
Zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez ZUS, możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę mają osoby urodzone dokładnie między 31 grudnia 1948 roku a 1 stycznia 1969 roku. Wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem muszą jednak pamiętać, że sam wiek nie uprawnia ich do skorzystania z tej opcji.

Szybsza emerytura nie dla wszystkich
Warunkiem koniecznym do spełnienia wyznaczonym przez ZUS dla wszystkich chętnych na przejście na wcześniejszą emeryturę, oprócz odpowiedniej daty urodzenia, jest zakres obowiązków i miejsce wykonywania pracy. Konkretnie dotyczy do seniorów, którzy pracowali w szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych warunkach, albo ich praca wymagała wysokiej sprawności psychofizycznej.
Stosowny wniosek najlepiej skierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej na dzień przed 60. urodzinami w przypadku kobiet, natomiast 65. w przypadku mężczyzn. Oprócz tego niezbędne jest również formalne udokumentowanie stażu składkowego i nieskładkowego i niebranie udziału w Otwartym Funduszu Emerytalnym, bądź zrzeczenie się posiadanych tam środków na rzecz dochodów budżetu państwa.
Seniorzy wnioski o przejście na wcześniejszą emeryturę mogą składać zarówno przez internet, jak i osobiście w wybranej placówce ZUS.





































