Skandal wokół wystąpienia Dudy na wiecu Nawrockiego. Złożył jasną deklarację, wcześniej mówił co innego

Kampania o fotel prezydenta powoli wchodzi w ostatnią fazę. Kandydaci intensyfikują swoje działania i walczą o jak największe poparcie Polaków. Niedługo urząd opuści Andrzej Duda, który został głową państwa w 2015 roku. Na zakończenie swojej ostatniej kadencji zwrócił się do rodaków z zaskakującym apelem, choć z jego wcześniejszych deklaracji wynikało, że tego nie zrobi.
Andrzej Duda kończy swoją kadencję
Andrzej Duda sprawuje urząd prezydenta Polski od 6 sierpnia 2015 roku, kiedy to zastąpił na tym stanowisku Bronisława Komorowskiego. Już niedługo pożegna się z tym stanowiskiem, gdyż zbliżają się kolejne wybory. To jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat i w związku z tym budzi sporo emocji wśród Polaków. Tym razem o stanowisko głowy państwa ubiega się 13 kandydatów, reprezentujących różne frakcje. Za kilka tygodni obywatele ruszą do urn i zadecydują, kto będzie reprezentował kraj przez następne 5 lat. O głosy walczą:
- Artur Bartoszewicz — kandydat bezpartyjny, nauczyciel akademicki;
- Magdalena Biejat — wywodzi się z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, wicemarszałek Senatu XI kadencji;
- Grzegorz Braun — europoseł, reprezentuje Konfederację Korony Polskiej;
- Szymon Hołownia — marszałek Sejmu, przewodniczący partii Polska 2050 o charakterze centrowym;
- Marek Jakubiak — przedsiębiorca, poseł, stoi na czele koła czele koła Wolni Republikanie;
- Maciej Maciak — bezpartyjny, dziennikarz, działacz społeczny;
- Sławomir Mentzen — kandydat Konfederacji, polityk, doradca podatkowy;
- Karol Nawrocki — kandydat obywatelski, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, urzędnik państwowy, prezes Instytutu Pamięci Narodowej;
- Joanna Senyszyn — ekonomistka, działaczka polityczna, nauczycielka akademicka, powiązana z SLD i PPS;
- Krzysztof Stanowski — bezpartyjny, dziennikarz z Kanału Zero;
- Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, kandydat Platformy Obywatelskiej;
- Adrian Zandberg — poseł na Sejm, kandydat Partii Razem.
![Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r. - [wybory.gov.pl].png](https://images.iberion.media/images/origin/Wybory_Prezydenta_Rzeczypospolitej_Polskiej_w_2025_r_wybory_gov_pl_7b3bf75d64.png)
ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda zabrał głos ws. składki zdrowotnej. Jego słowa nie pozostawiają złudzeń
Obecnie urzędujący prezydent zwrócił się niedawno do rodaków i nawiązał do trwającej kampanii. Jego ostatnie wystąpienie mogło zaskoczyć słuchaczy, ponieważ Andrzej Duda postąpił wbrew wcześniejszym deklaracjom. Zastanawiające jest to, co sprawiło, że zdecydował się na taki ruch.

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie kampanii prezydenckiej
Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy Andrzej Duda spotykał się w Pałacu Prezydenckim z obecnymi kandydatami. Z takiej możliwości skorzystał nie tylko polityk popierany przez PiS, ale również Sławomir Mentzen, Krzysztof Stanowski czy Adrian Zandberg. Od jakiegoś czasu pojawiały się więc pytania, kogo zamierza poprzeć obecnie urzędujący prezydent.
Ostatnim z głośniejszych wydarzeń trwającej właśnie kampanii prezydenckiej była konwencja programowa Karola Nawrockiego. Osoby wyrażające poparcie dla tego kandydata jak i ci, którzy jeszcze się zastanawiają, wzięli udział w specjalnym spotkaniu, które odbyło się w niedzielę 27 kwietnia w Łodzi.

Karol Nawrocki, obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w swoim programie wyborczym kładzie nacisk na patriotyzm, wartości chrześcijańskie oraz bezpieczeństwo narodowe. Jego kampania koncentruje się na bezpośrednich spotkaniach z wyborcami, podczas których prezentuje swoją wizję Polski jako “sfery normalności”.
Kandydat obywatelski popierany przez Prawo i Sprawiedliwość zaczyna zyskiwać w sondażach i powoli doganiać lidera, na którego wskazują badania poparcia, czyli Rafała Trzaskowskiego. Niedzielna konwencja może przechylić szalę na stronę jednego z nich. Na spotkaniu z wyborcami pojawił się Andrzej Duda, który symbolicznie podsumował tam swoje 10 lat prezydentury. Wystąpił też z nową deklaracją, odmienną od stanowiska, które zajmował wcześniej.
Andrzej Duda zadeklarował kogo poprze w wyborach
Pojawienie się Andrzeja Dudy na niedzielnej konwencji było zaskakujące, ponieważ obecny prezydent deklarował, że nie będzie się mieszał w kampanię wyborczą. Ze słów szefa sztabu Karola Nawrockiego — Pawła Szefernakera wynika, że o tej nagłej decyzji głowy państwa wiedziało tylko kilka osób. Z inicjatywą wyszedł kandydat obywatelski, który zaprosił Dudę na to wydarzenie.
Prezydent wszedł na mównicę i powiedział, że do pewnego stopnia to wystąpienie jest jego “pożegnaniem po 10 latach”.
Przyjechałem, bo to dla mnie niezwykle ważny moment. Zarówno jako prezydenta RP, jak i zwykłego obywatela, waszego kolegi i przyjaciela — powiedział Andrzej Duda w niedzielę.
Nie obyło się również bez gorzkich słów, uderzających w obecny rząd. Duda otwarcie skrytykował Tuska i stwierdził, że forma, w jakiej czołowi politycy u władzy przywracają w kraju praworządność jest “tragedią Rzeczypospolitej”.
Słucham dzisiaj, jak Donald Tusk opowiada, że bezpieczeństwo Polski, które on buduje, będzie jej filarem. Daj nam Boże, żeby ten człowiek zrealizował te zadania, które Polska wzięła na siebie w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy […] Zobaczcie, co się dziś w Polsce dzieje. Siłą fizyczną przejmuje się media publiczne, siłą wyrzuca się z biura zastępcę prokuratora generalnego, zastępuje się go kimś powołanym całkowicie niezgodne z jakimiś przepisami — stwierdził prezydent.
Jednak to nie ocena obecnej sytuacji politycznej w kraju mogła najbardziej zaskoczyć zgromadzonych. Andrzej Duda zdecydował się publicznie poprzeć jednego z kandydatów, choć wcześniej unikał takich deklaracji i mówił, że “prezydent nie jest od tego, aby udzielać poparcia”.
Ja, Andrzej Duda, mający takie same prawa jak wy iść do wyborów i oddać swój głos, zagłosuję na Karola Nawrockiego w tych wyborach, bo wierzę w to, że to jest człowiek, który będzie dążył i będzie czynił wszystko, żeby Polska była państwem uczciwym, żeby Polska była państwem silnym, także na arenie międzynarodowej. Który będzie budował relację euroatlantycką, który będzie politykiem mądrym — powiedział Andrzej Duda na konwencji Karola Nawrockiego.

Jak te słowa ostatecznie wpłyną na wyniki wyborów, przekonamy się po 18 maja. Jeśli dojdzie do drugiej tury, ponowne głosowanie zostało zaplanowane na 1 czerwca.
Jak się przygotować do głosowania:
- Sprawdzenie rejestracji: Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania.
- Zaświadczenie o prawie do głosowania: Jeśli planujesz głosować poza miejscem zameldowania, złóż wniosek o zaświadczenie w odpowiednim urzędzie gminy.
- Głosowanie za granicą: Obywatele przebywający poza Polską mogą głosować w wyznaczonych placówkach dyplomatycznych.
- Dokument tożsamości: W dniu wyborów zabierz ze sobą ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Szczegółowe informacje na temat procedur wyborczych oraz lokalizacji komisji wyborczych dostępne są na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.





































