Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Składasz wniosek o emeryturę? Koniecznie pamiętaj o tych dokumentach
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.08.2024 13:34

Składasz wniosek o emeryturę? Koniecznie pamiętaj o tych dokumentach

pieniądze, list z ZUS-u
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Emerytura w Polsce jest przyznawana po złożeniu odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że należy pamiętać również o kilku niezbędnych dokumentach. To bardzo istotna kwestia, która wpłynie na wysokość naszego świadczenia.

Emerytura dopiero po ukończeniu odpowiedniego wieku

Aby móc przejść na emeryturę w naszym kraju, trzeba osiągnąć powszechny wiek emerytalny. W przypadku kobiet standardowo wynosi on 60 lat, a w przypadku mężczyzn - 65 lat. Świadczenie emerytalne nie jest jednak przyznawane automatycznie. Konieczne jest dopełnienie kluczowych formalności. Dopiero wtedy ZUS zacznie przyznawać comiesięczne wypłaty. Nie chodzi jednak tylko o złożenie wniosku. Należy bowiem dołączyć do niego szereg różnych dokumentów, które będą miały wpływ na wysokość przyszłej emerytury. 

Na Bałtyku powstaną wiatraki. Wybrano miejsce, staną blisko znanego miasta

ZUS wypłaci emeryturę na wniosek

Wniosek o emeryturę jest potocznie nazywany drukiem EMP, a możemy go znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Przyszli emeryci mogą wypełnić formularz i dostarczyć go do oddziału ZUS lub też wysłać pocztą. Wniosek można złożyć także przez PUE ZUS lub przez pracodawcę.

Warto jeszcze wspomnieć, że niektórzy pracownicy mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Taka możliwość przysługuje tym, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Pamiętaj o tych dokumentach przy składaniu wniosku

Jednym z dokumentów, które należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z wnioskiem o emeryturę jest druk ERP-6 zawierający informacje na temat okresów składkowych przyszłego beneficjenta. Kluczowe są także zaświadczenia wystawione przez pracodawcę (umowy o pracę i kwoty zarobków) czy świadectwa pracy.

Oprócz tego, ZUS powinien otrzymać od emeryta: legitymacje służbowe lub związków zawodowych; zaświadczenia szkoły wyższej, potwierdzające okres nauki; książeczkę wojskową lub zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, pisma od pracodawcy dotyczące m.in przyznania nagrody, powołania czy angażu; odpis aktu urodzenia; zaświadczenia o urlopie macierzyńskim i wychowawczym.