Składki ZUS dla przedsiębiorcy - rodzaje, ulgi, zwolnieni
Kto płaci składki do ZUS?
Właściciel dużego przedsiębiorstwa, sklepu czy warsztatu samochodowego – oczywiście muszą płacić składki na ZUS, ale czy musi je odprowadzać hydraulik albo artysta malarz? Kogo właściwie dotyczy obowiązek rozliczania się i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?Zgodnie z polskim prawem składki do ZUS muszą płacić:- przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,- wspólnik spółki cywilnej,- wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,- wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,- osoby wykonujące wolny zawód,- twórcy lub artyści,- osoby prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę albo formę wychowania przedszkolnego.
Jakie składki płacą przedsiębiorcy za siebie?
Jeśli należymy do wymienionych wyżej przedsiębiorców, musimy obowiązkowo rozliczać i płacić składki do ZUS. Za siebie opłacamyOBOWIĄZKOWO:- ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe,- Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Solidarnościowy (FS),- ubezpieczenie zdrowotne.DOBROWOLNIE (na wniosek ubezpieczonego):- ubezpieczenie chorobowe.
Wysokość składek
Wysokości składek do ZUS są wyrażone w procentach. Płacimy:- na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,- na ubezpieczenie rentowe – 8%,- na ubezpieczenie chorobowe – 2,45%,- na ubezpieczenie wypadkowe – wysokość składki jest ustalana na podstawie określenia grupy ryzyka (wyjątkowo od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. płatnicy, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego najwyżej dziewięciu ubezpieczonych i niepodlegający wpisowi do rejestru REGON, wpłacają 1,67% podstawy),- składka na FP i FS – 2,45% podstawy łącznie.
Od czego zależy podstawa wymiaru składki przedsiębiorców?
Składki ZUS dla przedsiębiorców są obliczane od podstawy wymiaru, a ona zależy od wysokości prognozowanego na przyszły rok przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej (podawane w ustawie budżetowe) bądź od wynagrodzenia minimalnego na dany rok (określa je rozporządzenie Rady Ministrów).