Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaru
Radosław Święcki
Radosław Święcki 11.04.2020 02:00

Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaru

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Skrzynka pocztowa obowiązkowa w każdym domu

Skrzynka pocztowa – przedmiot teoretycznie obecny przed każdym domem, teraz nabiera szczególnego znaczenia w związku z wyborami prezydenckimi.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie – prawdopodobnie jeszcze  w maju – zostaną przeprowadzone drogą korespondencyjną. Pierwszym etapem głosowania ma być dostarczenie Polakom przez Pocztę Polską tzw. pakietu wyborczego, czyli karty do głosowania, koperty zwrotnej, a także instrukcji i oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś nie ma skrzynki pocztowej?

Być może nie wszyscy wiedzą, ale obowiązek posiadania skrzynki pocztowej nakłada na nas Prawo Pocztowe (ustawa z 23 listopada 2012 r.), w której znajduje się zapis, którego treść przypomina TVN 24 BIS: „właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny; budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową".

W przypadku budynków jednorodzinnych skrzynkę pocztową należy umieścić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości.

Z kolei w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej trzy lokale, zestaw skrzynek musi pojawić się w ogólnie dostępnej części nieruchomości, w liczbie odpowiadającej liczbie lokali mieszkalnych.

Obowiązku nie stosuje się w przypadku zainstalowania przez operatora własnych oddawczych skrzynek pocztowych.

Jakie kary?

Osoby, które nie zrealizują obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszczą skrzynkę niespełniającą wymogów podlegają karze pieniężnej. Wysokość kary wynosi od 50 zł do nawet 10 tys. zł. Wymierza się ją po przeprowadzeniu kontroli przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kary są wymierzane w drodze decyzji.

- Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu – głosi ustawa.

Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszenia prawa lub zrealizował obowiązek.